Здравните специалисти са убедени, че използването на електронни цигари е със значително по-малък риск за предизвикването на рак и белодробни заболявания, в сравнение с използването на тютюневи изделия.
Всъщност ЕЛЕКТРОННАТА ЦИГАРА не е по-опасна от кафето. Редица изследвания в областта потвръждават, че електронните цигари спомагат за ограничаване на вредното въздействие върху здравето от тютюнопушенето.
Председателят на Работната група за контрол на тютюна към Американската асоциация на лекарите по обществено здраве д-р Джоел Ницкин, твърди че не е възможно вайпингът да е толкова вреден, колкото тютюневите цигари.
„Ако накараме всички тези пушачи да преминат от обикновени цигари към електронни цигари (…), в крайна сметка ще намалим смъртните случаи от 400 000 годишно на по-малко от 4000 годишно“, казва д-р Джоел Ницкин, цитирайки броя на жертвите от тютюнопушене в САЩ всяка година.
Ако трябваше да приложим подобна математика към числата, представени за Обединеното кралство, бихме могли потенциално да намалим броя на смъртните случаи от 111 000 на по-малко от 1110 годишно.
Какво съдържа цигареният дим
Лабораторният анализ на дима от конвенционалните цигари показа, че той доставя приблизително 1500 пъти повече вредни и потенциално опасни за здравето съставки (HPHC), тествани в сравнение с аерозола за електронните цигари или въздуха в помещението. Изпаренията на HPHC, тествани за тези продукти при електронните цигари, са подобни на проучваните въздушни вещества, в сравнение с тези от конвенционални цигари.
Не е открит съществен принос на HPHC на цигарения дим от нито един от тестваните класове съединения за електронните цигари. По този начин резултатите от това проучване подкрепят тезата на предишни изследователи относно потенциала на продуктите за електронни цигари, сочейки намалена експозиция в сравнение с цигарения дим.
Електронните цигари не отделят водна пара, а смес от химикали под формата на аерозол. Химикалите в аерозола преминават през кръвоносната система до мозъка и всички органи.
Особености на електронните цигари
Изследвания, които показват, че цигарите причиняват рак на белия дроб, превърнаха тютюна в основен враг на общественото здраве в наши дни. Сега изследователите, финансиращите изследвания, агенциите за обществено здравеопазване и политиците трябва да се обединят, за да дадат отговори за електронните цигари, като осъществяват по-добри проучвания. Те повтарят вече направените и едновременно с това адресират следващото поколение никотинови продукти.
Има съобщения, че производителите търсят начини да увеличат напрежението на своите устройства и така доставят повече никотин, без да повишават концентрацията на никотин в сока си – начин за заобикаляне на ограниченията на ЕС за съдържание на никотин.
Други устройства се предлагат онлайн: в Япония пушачите на цигари все повече използват електронни продукти, които загряват тютюна, без да го изгарят, а Американската администрация по храните и лекарствата одобри първия си такъв продукт през април.
Правилните политики по отношение на електронните цигари – тези, които минимизират рисковете – ще се основават на доказателства и сътрудничество. Може да е твърде рано да се каже дали електронните цигари ще допринесат съществено за подпомагането на пушачите да се откажат. Точният момент е регулаторите да защитят следващите поколения от необходимостта от тютюнопушене.
Тютюнопушенето и общественото здраве
Повече от половин век светът знае, че тютюнът убива – въпреки това все още статистиката показва, че над 8 милиона души годишно губят живота си преждевременно заради тютюнопушенето. Употребата на тютюн остава един от основните проблеми пред общественото здраве и има голяма нужда от нови начини за справянето с него. Затова не е чудно, че електронните цигари са привлекли вниманието като потенциално решение. Повече от половината американски пушачи се опитват да се откажат всяка година: на теория електронните цигари могат да увеличат шансовете им за успех. Възприето е, че вейпингът е по-безопасен от пушенето на конвенционални цигари.
Обобщение
Продажбите на електронни цигари процъфтяват – глобалният пазар през 2018 г. възлиза на 11,3 милиарда щатски долара. Остава отворен въпросът относно вейпинга: дали наистина помага на хората да се откажат от пушенето. Може би отговорът е индивидуален за всеки човек. Практиката ни учи, че когато нещо се използва по правилен начин, то може да бъде наистина полезно.
Имало едно време на Запад…