След като оповести имената на Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков като санкционирани от закона „Магнитски“ заради участието им в корупция, Държавният департамент на САЩ добави имената на още трима българи. Това са Александър Манолев, Петър Харалампиев и Красимир Томов.
„В официалното си качество съответно на заместник-министър на икономиката, председател на Държавната агенция за българите в чужбина и главен секретар на Държавната агенция за българите в чужбина Манолев, Харалампиев и Томов са участвали в корупционни дейности, които са подкопавали върховенството на закона и доверието на българското общество в техните демократични държавни институции и обществени процеси, включително използвайки политическото си влияние и длъжностни правомощия за лична изгода. В качеството си на народен представител Пеевски е използвал Желязков, служител в Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, като посредник и съучастник в търговията с влияние и даването на подкуп с цел защита от обществен контрол и за оказване на влияние върху ключови институции и сектори в българското общество“, съобщават от департамента.
Министерството на финансите на САЩ също така санкционира Пеевски, Желязков и Васил Божков, заедно с 64 организации, притежавани или контролирани от Божков и Пеевски, за тяхната роля в публична корупция, съгласно Указ 13818, който надгражда и допълва Глобалния закон „Магнитски“ за отчетност при нарушаване на човешките права.null
Това огласяване се прави по силата на Член 7031(c) от Закона за Държавния департамент, чуждестранните дейности и свързаните с тях програмни бюджетни средства за 2021 г. Освен Манолев, Харалампиев, Томов, Желязков и Пеевски публично са оповестени и имената на съпругата на Манолев – Надя Манолева и неговите деца Алекса, Йоанна и Димитър; съпругата и сина на Харалампиев – Веселка Харалампиева и Павел Харалампиев, непълнолетните син и дъщеря на Пеевски и дъщерите на Желязков – Ваня Илкова Желязкова и Роза Илкова Желязкова. Това огласяване прави недопустимо влизането в Съединените щати на Манолев, Харалампиев, Томов, Желязков и Пеевски, както и на най-близките членове на техните семейства. Това е по-ограничена санкция в сравнение с тези за Пеевски, Божков и Илко Желязков, на които ще бъдат запорирани имущество и активи в САЩ.
Кой е Александър Манолев
През 2015 г. Александър Манолев е назначен за зам.-министър на туризма във второто правителство на Бойко Борисов, а година по-късно оглавява Агенцията за метрологичен контрол и технически надзор. В третото правителство на Борисов е зам.-министър на икономиката.
През февруари тази година Върховния административен съд (ВАС) отмени решението на Административен съд – София-град, по дело от 2019 г., с което се потвърждава установен от антикорупционната комисия конфликт на интереси при бившия зам.-министър на икономиката и бивш член на управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“ Александър Манолев. Върховните магистрати върнаха делото за ново разглеждане от нов състав. Срещу бившия зам.-министър на икономиката Александър Манолев се води и наказателно дело, по което той е обвинен от прокуратурата в злоупотреба и фалшифициране на документи с цел получаване на европейска помощ. Разследването срещу Манолев започна през 2019 г. заради луксозната къща за гости край Сандански, която обаче никога не е използвана като туристически обект, а като личен имот на семейството му.
Според решението на антикорупционната комисия КПКОНПИ той е в конфликт на интереси покрай къщата за гости и му наложи 10 хил. лв. глоба. КПКОНПИ твърди, че докато е бил зам.-министър, той е участвал и в управата на Държавен фонд „Земеделие“, който е диспечер и контрольор на средствата от ЕС по Програмата за развитие на селските райони, финансираща строителството на обекти за селски туризъм.
Прокуратурата пък твърди, че Манолев е действал с подставено лице за къщата си за гости край Сандански – формално получател на средствата е фирма на Ана Димитрова, дъщеря на детегледачката на сем. Манолеви. Освен това стана известно, че Димитрова е представяла неверни документи, че е земеделски производител, за да ползва европомощите.
Заради скандала Манолев подаде оставка като зам.-министър на икономиката през април 2019 г., а междувременно и антикорупционната комисия започна производство срещу него. В записите, изтекли миналото лято в публичното пространство, за които се твърди, че са с гласа на премиера Бойко Борисов, се чуват думите: „Манолев ще изгори, ще му повдигнем днеска или утре обвинения, ще го съсипем. Аз го предупредих. Там и кметът ще изгори. Но аз ще изгоря всичко, да не изгори Елена Йончева. Един нема да пощадя от наш’те.“
Харалампиев и Томов са предадени на съд
През януари тази година тръгна делото срещу бившия председател на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев. Специализираната прокуратура го предаде заедно с още трима души, обвинени за участие в престъпна група за подкупи, търговия с влияние и пране на пари. Сред обвинените е и бившият главен секретар на агенцията Красимир Томов, съобщиха от специализираната прокуратура.
Според обвинителния акт, внесен в съда, от началото на юли 2017 г. до 29 октомври 2018 г. като длъжностно лице Харалампиев е ръководил престъпната структура като лично е искал и получавал подкупи за издаване на удостоверения за български произход на чужди граждани – в някои случаи експресно (дори в рамките на един работен ден), без законово основание.
Харалампиев е притискал със заплахи за наказания и уволнение заместник-председател на агенцията той да подписва заповедите за издаване удостоверенията и самите удостоверения, както и останалите актове по процедурата за издаването им.
По три обвинения ще отговаря и бившият главен секретар на агенцията. Освен за участие в престъпната група, Красимир Томов е обвинен за търговия с влияние и изпиране на пари.
В обвинителния акт прокуратурата твърди, че той е държал 181 930 евро, 152 770 лева, 32 250 щатски долара и 15 британски паунда с обща левова равностойност 563 936.93 лева в банков сейф, като парите не били декларирани. Същевременно той е знаел, че сумата е придобита от тежки умишлени престъпления, извършени от престъпната група.