
Високи железни огради, наблюдателници, звукови оръдия, дрони – Гърция подсигурява границите си срещу нови нашествия на мигранти. Със средства от ЕС южната съседка на България се превръща във „високотехнологична крепост“.
Евродепутатката Корнелия Ернст от Лявата партия в Германия редовно посещава гръцко-турските гранични региони. Системата за контрол по границата все повече затруднява хората в опитите им да избягат от мизерията и преследванията, споделя тя. За целта се използват петметрови стоманени огради, наблюдателни кули, огради от бодлива тел, редица високотехнологични инструменти като термовизионни камери и дронове. „Тази граница де факто е пример за милитаризирането на граничната политика на ЕС“, посочва Ернст.ПОЛИТИКА | 14.03.2020
ЕС като трафикант на хора на турската граница
Звукови оръжия
По граничната река Еврос (Марица) в момента се изпробва технология, при която снимаща на живо камера виртуално отстранява листата на дървета и храсти, за да открие хората, които се крият сред тях.
Европейската комисия подкрепя този проект с осем милиона евро, а той е само един от многото, казва Ерик Маркарт, евродепутат от Зелената партия: „Очевидно се използват силни шумове, целящи да отблъскват кандидатите за убежище, за да не достигат те изобщо до граничните преходи“. А това няма нищо общо със съблюдаването на човешкото достойнство и с правото на ЕС, посочва Маркарт.
Звуковото оръжие би трябвало да представлява един вид физическа бариера. Монтираният върху брониран автомобил уред произвежда шум като от реактивен двигател и го разпространява на голямо разстояние. Правозащитниците виждат в това посегателство спрямо здравето на мигрантите.