Обявеният за участник в „сериозна корупция“ от Държавния департамент на САЩ Александър Манолев не може да си обясни защо е санкциониран и призовава да се обяви името на корумпирания политически лидер.
В интервю пред „24 часа“ бившият зам.-министър на икономиката защитава невинността си с аргумента, че докато е бил на поста е провел „десетки срещи“ с Американската Търговска камара, посрещал е редица делегации от тяхна страна, а освен това е бил представител на Министерството на икономиката в комисията, която избра и впоследствие водеше преговорите с представителите на „Локхийд Мартин“ за купуването на Ф-16.
„Имах всички нива на достъп до информация, в това число на тази по линия на НАТО. Ако САЩ са имали каквито и да е съмнения в мен, биха ли оставили това така? В кой момент станах корумпиран – преди или след като подписах протокола за избор на Ф-16?“, пита риторично той.
Разследването срещу Манолев започна през 2019 г. заради луксозната къща за гости край Сандански, която обаче никога не е използвана като туристически обект, а като личен имот на семейството му.
Заради скандала той подаде оставка като зам.-министър на икономиката през април 2019 г., а междувременно и антикорупционната комисия започна производство срещу него. В записите, изтекли миналото лято в публичното пространство, за които се твърди, че са с гласа на премиера Бойко Борисов, се чуват думите: „Манолев ще изгори, ще му повдигнем днеска или утре обвинения, ще го съсипем. Аз го предупредих. Там и кметът ще изгори. Но аз ще изгоря всичко, да не изгори Елена Йончева. Един нема да пощадя от наш’те.“
Всичко, което трябва да знаете за: Санкциите по „Магнитски“ (30)
Сега Манолев твърди, че къщата е по европроект от 2015 г., а той е влязъл в политиката две години по-късно. Освен това като зам.-министър нямало възможност да купи дори кафе за кабинета си без за това да има подпис на министъра на икономиката.
През февруари Върховният административен съд (ВАС) отмени решението на Административен съд – София-град, по дело от 2019 г., с което се потвърждава установен от антикорупционната комисия конфликт на интереси при Манолев, който е и бивш член на управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“. ВАС връща делото за ново разглеждане с мотива, че първоинстанционният съд не е преценил всички доказателства и съображения на страните и делото трябва да се преразгледа. Междувременно Антикорупционната комисия откри конфликт на интереси при Манолев и му наложи санкция от 10 хил. лв.
Манолев посочва за нелогично да бъде санкциониран, след като от 2 г. по думите му не участва в политиката.“Уважавам правото им да решават кой да влиза в страната им и кой – не. Не приемам обаче публичната им присъда, нито правото им да се намесват толкова безкомпромисно във вътрешните ни работи. За пореден път САЩ се намесват грубо в някой район, затова и ние, българите, сме толкова мнителни към тях“, допълва той.
Обяснява, че няма нито интерес да посещава САЩ, нито да прави бизнес там, но призовава хората да се замислят за това, че САЩ съобщават, че имат доказателства за корумпирането на определен политически лидер. „Нито посочват името му, нито за него има санкции. Какво излиза – корумпираният политик утре може да заведе децата си в Дисниленд; може (най-вероятно) да участва в изборите; може спокойно да прави бизнес. На този фон на мен ми се лепва това петно“, заключава той.