Това е една от интригите – за първото място на вота, което в момента е невъзможно да се предвиди.
„Галъп“ отбелязва, че теренът на изследването (3-11 юни) е след санкциите „Магнитски“, но пък само частично улавя отказа на Слави Трифонов да се кандидатира за депутат.
Друга интрига е дали протестните партии ще имат мнозинство срещу ГЕРБ, БСП и ДПС. За момента не, но приближават към тази възможност, посочва „Галъп“.
Третата интрига е какви са шансовете на „Демократична България“ за по-челни места – там се забелязва укрепване на резултата в последните месеци.
Четвъртата интрига е около бариерата. Най-големи шансове там има коалицията „Българските патриоти“.
„Галъп“ отбелязва, че в началото на изборната кампания изходът започва да изглежда все по-непредвидим.
Изводите са от моментната снимка на електоралните нагласи, като изследването е направено в периода 3-11 юни сред 1012 пълнолетни българи, чрез интервю „лице в лице“ с таблети. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове.
Ако изборите бяха днес, онези, които се очаква да гласуват със сигурност, биха гласували така:
- „Има такъв народ“ би разчитала на 21,2%,
- ГЕРБ-СДС – на 21%,
- БСП – 15,9%,
- „Демократична България“ – 12,1%,
- ДПС – 11,9%,
- „Изправи се! Мутри, вън!“ – 5,8%,
- „Българските патриоти“ – 3,5%,
- „Възраждане“ – с 2,7%,
- партията на Васил Божков „Българско лято“ – 2,4%.
Общо, 3,5% са за другите партии. Сред тях личат формацията около Жан Виденов, формацията на Цветан Цветанов, обединението около Петър Москов, „Атака“ и др.
Потенциалната официална активност ще се калкулира тепърва при публикуването на официалните избирателни списъци. Декларативните нагласи към този момент изглеждат така:
Ако изборите бяха днес, 58,2% от всички запитани казват, че със сигурност биха гласували в изборите на 11 юли. 16,4% казват, че вероятно ще гласуват; 7,3% – че вероятно няма да гласуват; 14,7% -, че със сигурност няма да гласуват. Има и малък дял, които не успяват да отговорят.
Минимален дял биха гласували с „Не подкрепям никого“.
Проучване на агенция „Галъп“ показва, че близо 60 на сто от българите одобряват работата на служебното правителство. Неодобрението е при 33 % от българите.
70% от анкетираните не приемат управляващите да правят отстъпки пред Северна Македония, докато близо 20 на сто са съгласни, установяват социолозите.
Близо 50 на сто от анкетираните одобряват санкциите по закона „Магнитски“ срещу български олигарси. Под 32 процента е неодобрението по този въпрос.
Данните са от телефонен сондаж на агенция „Галъп“, проведен между 14 и 16 юни, сред 890 пълнолетни българи.