Трезорите масово вдигат таксите за услугите, които предлагат
Трета банка у нас спира да предлага срочни депозити, след като Пощенска банка съобщи, че от 3 август преустановява тази услуга. От банката не посочват повече подробности за някаква алтернатива за клиентите си с депозитни сметки.
Така спестяванията бързо започват да се топят на фона на нулевите лихви и инфлацията. Отделно банките масово събират такси за внасяне и теглене на суми по разплащателни и спестовни сметки – такси, които през последната година-две постоянно растат.
Заедно с премахването на депозитите от началото на август Пощенска банка обявява, че от 31 юли въвежда месечна „такса за съхранение на парични средства“ по разплащателни и спестовни левови и еврови сметки за всеки ден, в който общото салдо по всички сметки на един клиент надвишава 400 000 левова равностойност.
На този етап останалите банки продължават да поддържат депозитни сметки, а някои дори все още ги олихвяват, макар и с проценти, клонящи към нула. Трябва обаче много да се внимава за такси и комисиони, които напълно обезсмислят депозитите.
Алианц Банк например дава лихва от 0,02% за тримесечни депозити, 0,05% за шестмесечни и 0,1% за едногодишни депозити, но прибира 10 лв. при откриване на депозит до 100 хил. лв. и още 10 лв. на всеки падеж. За по-големи суми тези такси стигат до 50 лв.
Райфайзен банк, която предлага депозити единствено със срочност 2 и 3 години с лихва 0,01%, таксува с 0,6% клиентите, ако теглят пари на падеж, без преди това да са предупредили банката. От 1 юли тази банка вдигна месечната такса по разплащателните сметки на 4 лв.
Освен това тегленето на пари в брой от разплащателни, спестовни или специални сметки и депозити преди падежа вече ще се таксува с минимум 5 лв., а за по-големи суми – плюс още 0,6%. Банка ДСК от 1 юли вдига с 1 лев таксата на суми до 3000 лв.
При внасяне на по-големи суми таксата е минимум 3 лв. плюс 0,2% за горницата над 3000 лв. Освен това за всяка транзакция таксата за теглене на суми до 3000 лв. вече ще е минимум 5 лв. при сегашни 4,50 лв.
ОББ, която в момента не таксува внасянето на пари в брой, предупреждава, че от 1 август вече ще събира 1 лв. за суми до 3000 лв. Така, без да са въведени официално отрицателни лихви, хората на практика плащат, за да държат парите си в банка.