В Сърбия насърчаването на ваксинациите ставаше с безплатна скара около ваксинационните центрове
Известно насищане на броя на ваксинираните в държавите, които могат да си позволят да ваксинират масово, се забелязва навсякъде. Проблемът е че той се появява на различно ниво – в някои държави като Малта и Белгия, темповете започнаха да се забавят, след като около 70% от населението беше имунизирано, в други – като България (14%) и Русия (12.7%), на нива, които правят следващата смъртоносна вълна неизбежна.
Властите по целия свят се опитват бързо да ваксинират максимален брой хора, за да подпомогнат здравните системи и да избегнат трагедията в Индия, където хората умираха, без изобщо да успеят да стигнат до болница.
Изборът на решения вариара от тоягата до моркова, като множество държави, включително Русия, обявиха задължителна ваксинация на някои групи от населението, другаде – например в САЩ, разиграват парични томболи в опит да привлекат колебаещи се. В Ню Йорк отвориха ваксинационни пунктове на спирките на метрото и дори дават безплатни карти на желаещите. В днешно време в държавите, които имат ваксини, всяко място, което е в състояние да събере хора, се правят ваксинационни центрове.
Върви ли Европа към задължителна ваксинация?
Макар да не е част от първоначалната идея, влезлите в сила на 1 юли европейки COVID сертификати са стимул за ваксинацията. Приносителите им, които са ваксинирани, имат най-голяма свобода при пътуване и дори идвайки от високорискови зони, са освободени от допълнително тестване и карантиниране.
Сертификатите са и най-евтини за ваксинираните, тъй като само за тази категория няма срок за валидност на сертификата. Веднъж издаден, той може да служи за неограниен брой пътувания. В същото време преболедувалите могат да ползват документа само 180 дни, а тези, които не са ваксинирани или оздравели, трябва да си вадят сертификат при всяко пътуване, дори и по няколко пъти, ако то е по-дълго от 72 часа.
Самият сертификат е безплатен, но тестовете, които трябва да бъдат правени не са в повечето европейски държави, като в някои случи те могат да са по-скъпи от цената на самолетния или влаковия билет.
Като „страничен ефект“ сертификатът може да допринесе за насърчаване на ваксинацията, която в част от европейските държави започва да се сблъсква с отслабващ интерес, който няма нищо общо със самите ваксини.
Германия, където броят на хората, които чакат за ваксини все още е по-голям от наличностите, повече хора не се явяват за имунизации, включително за поставяне на втора доза. Проблемът засега обхваща 5-10% от часовете за ваксиниране, но в най-многолюдната европейска държава, това означава дневно десетки хиляди пропуснати имунизации.
„Тези пропуснати часове означават, че ваксинацията върви по-бавно, отколкото би могла, и трябва да изхвърляме ваксини“, каза Лаутербах, който подчерта, че ваксинира в център в Леверкузен и знае какви са проблемите, създадени от пропуснати часове.
Торстен Фрай, който е заместник-председател на парламентарната група на консерваторите, каза, че пропуснатите часове за ваксинация са не просто проява на неуважение, а шамар за онези, които очакват да бъдат ваксинирани.
Според шефа на Берлинския червен кръст Марио Чая казва пред радио „Дойчландфунк“, че докато в началото на годината неявяващите се във ваксинационните центрове са били под 0.5%, сега броят им е 10-20 пъти по-голям. В първата седмица на юли броят на ваксинираните спадна до 701 998, с 18% по-малко от втората седмица на юни.
Заради мащаба на ваксинационната кампания, който е непознат в човешката история, дори подредената германска система не може да засече, когато някой, имунизиран във ваксинационен център, отива за втора доза при личния лекар или дори докато е в чужбина.
Но да се залага на шанса не е начинът, по който германците правят нещата, особено, когато властите се опитват да изпреварят „Делта“.
Германският канцлер Ангела Меркел иска да се постигне ниво на ваксинация от 80%, с 10 на сто повече от целта на ЕС, защото епидемиолозите вече се съмняват, че 70-те процента ще са достатъчни предвид скоростта на разпространение на мутацията.
Досега около 39% от германците вече са получили препоръчаните две дози, а 56.5% са с една. Чая предлага да се наложи глоба между 25-30 евро за тези, които не се явяват в определените им часове във ваксинационните центрове, но някои искат да опитат с моркова, преди да използват тоягата:
Според него ваксинацията е единствената защита срещу предстоящата вълна и възможни мутации, които може да засегнат и децата, тъй като те са най-малко обхванати от ваксините. Но Байру препоръчва да се започне с убеждаване, преди да се въвеждат принудителни мерки.
В същото време правителството продължава да настоява, че ще въведе принудителна ваксинация само за здравните работници.
В обществото все повече се установява консенсус, че тези, които са в контакт с болни и с уязвими лица, трябва да бъдат задължени да се ваксинират, пише френският в. „Фигаро“. Здравният министър одобрява предложеното от медици задължително ваксиниране на работещите в здравеопазването и консултациите преди вземането на решението вече са в ход.
Нидерландските власти черпят с безплатно кафе във ваксинационните центрове, където е съсредоточена кампанията, след като бяха имунизирани възрастните хора в старческите домове. Тръгнала последна в ЕС с кампанията си, в началото на юли Нидерландия вече е ваксинирала напълно 44% от населението си.
В повечето западноевропейски държави мисленето върви в посока, която не се приема еднозначно от правозащитниците, но изглежда работи. Ограничаване на достъпа до културни и спортни прояви само за ваксинирани, както и организирането на временни ваксинационни пунктове на стадиони и пред концертни зали, за тези, които още не са го направили. Датчаните първи решиха, че неваксинирани не могат да вечерят в ресторантите, ограничения има и в достъпа до концерти и други представления.
Колкото по на Изток се отива, толкова повече материалните стимули излизат напред. Полша се договори с държавната лотария два автомобила да бъдат разиграни сред ваксинираните, а в Израел властите дават храна в някои по-бедни квартали, където обхватът на имунизираните е по-малък.
Решенията на Балканите
В Гърция, където рисковите групи вече са обхванати от ваксинацията и 43% от населението е ваксинирано, усилията се фокусират върху младите. Те са изложени на по-големи рискове от тежко протичане при „Делта“ варианата и в по-голяма степен разпространяват инфекцията заради начина си на живот. Гръцкото правителство реши да дава по 150 евро на 18-25-годишните, които са се ваксинирали или го направят, плюс безплатен мобилен интернет за месец.
Румъния, която през пролетта беше сред европейските отличници във ваксинирането, миналата седмица трябваше да продаде 1 млн. дози на Дания и вероятно на Ирландия и да започне преговори с други производители за удължаване на валидността на ваксините, които вече са доставени, заради слабия интерес. Властите го отдават на ниското доверие към управляващите, ширещите се конспиративни теории и на селския начин на живот в по-голямата част от страната. За да добавят към ваксинираните, тези, които са склонни да се имунизират, но не биха пътували до градовете, властите решиха да преместят ваксинационните центровете в домовете на хората и започнаха да обикалят селата едно по едно, в т.нар. „Ваксинационни маратони“. Освен това те използват, че след година затваряне, хората са зажаднели за пътуване и разположиха пунктовете около исторически и туристически забележителности. Даже пред замъка на граф Дракула и в музеите и картинните галерии.
За скептичните към ваксинирането румънци правителството е пригодило стратегията си и набляга основно на еднократната ваксина на „Джонсън и Джонсън“, включително в ромската популация, за да съкрати процеса.
Въпреки проблемите си Румъния има една четвърт от населението си с приключил ваксинационен цикъл, което е два пъти повече, отколкото в България.
Подобно на по-голямата част от Европа, Турция също започна да имунизира от възрастните хора, като по-младите трябваше да си чакат реда. Властите решиха да привлекат по-младите, като отварят ваксинацията сред някои професии, като куриери, транспортни работници, работещи в заведенията и в хранителния сектор, които са изложени на по-висок риск, и едновременно, за да видят връстниците им, че ваксините работят.
Православна помощ
В Русия, където властите се борят с чертвърта вирусна вълна, този път от варианта „Делта“, църквата реши да се включи в усилията за ваксиниране. Руската православна църква предупреди, че ще смята хората, които да отказват да бъдат ваксинирани срещу COVID-19 за грешници, които ще трябва да изкупят греха си до края на живота си. Църквата призова всички вярващи да се имунизират.
Засега най-успешен изглежда постъпателният подход. Когато един стимул предстане да бъде привлекателен, пускаш следващия, за да запазиш темпото. Така направиха в Белгия, когато взе да расте броят на неявяващите се за ваксинация. Пуснаха резервни списъци, които бяха прозвънявани в последния момент, за да не се изхвърлят ваксини.
Проблемът е че с „Делта“ времето за маневри е по-малко, тъй като заболяването се разпространява с 60% по-бързо от оригиналния вариант на SARS-CoV-2 от Ухан.
Властите трябва да действат поне три пъти по-бързо от досега, за да изпреварят вируса, защото колкото по-широко циркулира той, толкова по-голяма е вероятността от появата на нов вариант. Както върви досега, той ще е още по-вирулентен и ако успее да надскочи ваксините, кошмарът ще започне отново. А всички вече са уморени – и управляващите, които трябва да правят стратегии, и медиците, които трябва да ги осъществяват, и гражданите, които отново ще бъдат затворени с перспективата да останат без препитание.