Бадемите са източник на много хранителни вещества, които спомагат и за развитието и здравето на човешкия мозък
1. Полезни са за мозъка
Бадемите са източник на много хранителни вещества, които спомагат и за развитието и здравето на човешкия мозък. Те са свързани с по-високото интелектуално равнище и отдавна се считат за основен хранителен продукт при отглеждане на деца. Бадемовите ядки съдържат две жизненоважни мозъчни хранителни вещества – рибофлавин и L-карнитин, за които е известно, че повишават мозъчната активност, което води до образуване на нови невронни пътища и намален риск от болестта на Алцхаймер. Проучванията сочат, че добавянето на сурови бадеми и бадемово мляко към хранителния режим подпомага функционирането на нервната система.
Хранителните вещества от бадемовите ядки се усвояват най-добре от организма, когато се консумират сутрин на гладно. Това е и причината много майки да дават на децата си бадеми след събуждане, преди закуска. Добре е бадемите да са предварително накиснати във вода през нощта, а 2-3 ядки са напълно достатъчни.
2. Регулират холестерола
Редовната консумация на бадемови ядки спомага за повишаване нивото на липопротеините с висока плътност и намалява нивото на липопротеините с ниска плътност. Този баланс е от жизненоважно значение за поддържане на здравословното ниво на холестерола и намаляването на лошия холестерол.
3. Подпомагат здравето на костите
Бадемите са фантастичен източник на различни витамини и минерали, а фосфорът определено е сред тях. Фосфорът оказва значително влияние върху здравината и издръжливостта на костите и зъбите, като същевременно предотвратява появата на свързани с напредването на възрастта заболявания като остеопороза.
4. Полезни са за сърцето
Мононенаситените мазнини, протеините и калият, които се съдържат в бадемите, са инструмент за поддържане здравето на сърцето. Витамин Е е ефективен антиоксидант, а също така намалява риска от сърдечни заболявания. Наличието на магнезий в бадемите пък може да помогне за предотвратяване на инфаркт. Високото съдържание на фолиева киселина, от друга страна, подпомага редуцуране нивото на хомоцистеин – веществото, основен виновник за натрупване на мастни плаки в артериите. Освен това флавоноидите в кожата на бадемите се комбинират с витамин Е, като така образуват мощен щит срещу увреждане на стените на артериите. Изследванията показват, че краткосрочната диета, обогатена с бадеми, подобрява съдовата функция при асимптоматични здрави мъже на възраст между 20 и 70 години.
5. Подсилва имунната система
Човешкото тяло има много компоненти, допринасящи за цялостното здраве, включително алкалността на системите. Бадемите са чудесен източник на алкални вещества, което благоприятства подсилването на имунната система. Бадемовите ядки имат свойството да намират вредните свободни радикали в организма и да ги елиминират.
6. Грижат се за кожата
Предимствата на бадемите, по отношение на здравето на кожата, са добре известни, а бадемово масло често се препоръчва за мазане кожата на новородени бебета. Бадемовото мляко също се добавя към някои сапуни. Освен това бадемите имат утвърдена репутация за подобряване на тена на кожата.
7. Противовъзпалително действие
Много хора смятат, че думата „мазнини“ означава нещо вредно, но всъщност някои мастни киселини са от съществено значение и могат да бъдат много полезни за здравето. Тялото не може да създаде свои собствени мастни киселини, затова трябва да ги получим от хранителни източници. Бадемите съдържат две много важни за организма мастни киселини – линолова и линоленова. Тези мастни киселини имат противовъзпалетелно действие.
8. Регулират кръвното налягане
Калият и ниските нива на натрий, съдържащи се в бадемите, помагат да се регулира кръвното налягане. Балансираният прием на витамини и минерали е от съществено значение за здравето на организма, а ако някои елементи са системно пренебрегвани, цялото тяло може да бъде засегнато, а като резултат това ни кара да изпитваме тревожност, цялостен стрес и неизбежно – повишено кръвно налягане.
9. Бадемите са източник на енергия
Наличието на манган, мед и рибофлавин в бадемовите ядки подпомага производството на енергия и ускорява метаболизма. Ако сте на път, една шепа бадеми може да Ви стигне за през деня, без да Ви натоварва с излишни калории или мазнини.
10. Превенция срещу рак
Бадемите подобряват движението на храната през дебелото черво, като по този начин предотвратяват натрупването и последващия рак на дебелото черво. Съществуват обширни проучвания за връзката между диетите с висок прием на фибри и намаления риск от рак на дебелото черво.
11. Превенция срещу диабет
Бадемите също спомагат за намаляване на реакционното покачване на нивата на глюкозата и инсулина след хранене. Този вид ядки помагат да се регулира абсорбцията и обработката на глюкозата, което прави целия процес много по-гладък и впоследствие по-безопасен.
12. Полезни са при бременност
Тъй като бадемите съдържат фолиева киселина, която помага да се намали честотата на вродени дефекти при новородените, този вид ядки са особено препоръчителни за бременни жени. Бадемите стимулират и растежа на здрави клетки и образуването на тъкани. Дефекти на невралната тръба са състояния, при които нервната тръба е недоразвита или частично липсва в плода. Лекарите редовно предписват добавки от фолиева киселина на бременни жени, за да осигурят правилното развитие на тръбата, а бадемите имат достатъчно фолиева киселина, за да поддържат майките и техните бебета здрави.
13. Загуба на тегло
Мононенаситената мазнина, съдържаща се в бадемите, задоволява апетита и предотвратява прекомерното хранене, затова бадемовите продукти са препоръчителни, когато искате да отслабнете. Диетичното влакно в бадемите също допринася за усещането за ситост, въпреки че сте изяли само малко количество ядки. Изследванията доказват, че богатата на бадеми диета е полезна за хора с наднормено тегло, които се борят с излишните килограми.-
Източник: https://biomall.bg/13-iznenadvashti-polzi-ot-hraneneto-s-bademi