Close Menu
Sandanski1
  • Новини
    • Култура
    • Образование
    • Екология
    • Икономика
    • България
    • Здраве
    • Социум
    • Светът
    • Любопитно
  • Подкасти
  • Струмяни
  • Досие
    • ПП ГЕРБ
    • ВМРО
    • ПП ДБ
    • ПП РЗС
    • ПП Възраждане
    • ИЗБОРИ
    • ПИСМА НА ГНЕВА
    • История
    • Старост
    • Проекти
  • Туризъм
  • Интервю
  • Хора
    • Социум
    • Спорт
    • Лов и риболов
  • Рекламни тарифи
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Последни новини
  • Сандански е домакин на XXXI Национален симпозиум по урология и ендоурология
  • Спортното училище ще има зала за тренировки
  • Община Струмяни бе домакин на международна среща по проект ELEVATE
  • ДГ „Първи юни“ успешно приключи проект по програма „Еразъм+“ за иновативни методи в предучилищното образование
  • Магазин Bora Street отвори врати в обновения ГУМ в Сандански
  • Младежи от Сандански посетиха европейските институции в Брюксел
  • Как се пишат числителни редни с цифри: Правила и най-чести грешки
  • Младежки обмен между Фройденщат и Сандански укрепва европейското партньорство
петък, юни 12
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Sandanski1Sandanski1
  • Новини
    • Култура
    • Образование
    • Екология
    • Икономика
    • България
    • Здраве
    • Социум
    • Светът
    • Любопитно
  • Подкасти
  • Струмяни
  • Досие
    • ПП ГЕРБ
    • ВМРО
    • ПП ДБ
    • ПП РЗС
    • ПП Възраждане
    • ИЗБОРИ
    • ПИСМА НА ГНЕВА
    • История
    • Старост
    • Проекти
  • Туризъм
  • Интервю
  • Хора
    • Социум
    • Спорт
    • Лов и риболов
  • Рекламни тарифи
Sandanski1
Home»ВМРО - грешна»Съдбата на ПУП на парк „Свети Врач“ остава болезнено тревожна
ВМРО - грешна

Съдбата на ПУП на парк „Свети Врач“ остава болезнено тревожна

Атанас АтанасовBy Атанас Атанасов27.07.2021Updated:27.07.20216 Mins Read
Сподели Facebook Twitter Email
Обществено обсъждане на ПУП на парк "Свети Врач", 16 юли 2016 г.
Facebook Twitter Email WhatsApp Pinterest LinkedIn Telegram

От февруари 2020 година има решение на Общинския експертен съвет, последвано от предложение на кмета на общината до Общински съвет, ПУП на парк „Свети Врач“ да бъде приет. Но…

Това интервю с арх. Красимир Петков (вдясно на снимката) е публикувано за първи път през март 2020 година. Поради фундаменталното му значение и НЕдългата памет на масите и водачите им, се налага да го видим отново. Фотосите в публикацията са от общественото обсъждане на ПУП на парка, 16 юли 2016 година. Пет години по-късно напредъкът е микроскопичен, одобрен и действащ ПУП няма… Cui bono?

– Защо този ПУП е важен и кои терени, за които хората си мислят, че са в парка, а всъщност не са в парка (разбирай там може да се строи, б.ред.)? Защо започна битката за този ПУП, чиято цел е да определи границите на парка?

– Това са три частни имота, които са в северния край на парка, до „Хидрострой“. За два от тях собствениците разбират и не искат да се конфронтират с хората, които възприемат това място като част от парка. Третият собственик е проблемен.
Това е г-н Парапунов, от Петрич, който категорично заяви, че ще реализира намеренията си там. С него се работи трудно, няма да крия.

– На сесията вчера (27 февруари, б.ред.), чух съветник Явор Аргиров да казва, че в случай на провал, общината ще бъде принудена да плати пропуснати ползи. Какво точно означава това?

– Възможно е, ако бъде заведено дело и ако общината го загуби. Тук не мога да съм категоричен, въпросът е юридически, но има логика в него. Защото за целия този период собственикът е забавен да реализира инвестиционните си намерения. И той би могъл да има такива претенции.

– Сиреч… както каза един Ваш колега, в един хубав ден там могат да „цъфнат“ три много красиви пететажни хотела, а собствениците им да започнат да пресмятат пропуснати ползи. Биха могли да бъдат милиони…

– Както обича да смята той (Парапунов, б.ред.), съвсем нормално би могъл да го направи, да.

– Цели 15 години има общината, за да овъзмезди собствениците, ако се наложи, така ли е?

– Да, толкова е.

– Защо едва администрацията, от която Вие бяхте част, се зае с ПУП на парк „Свети Врач“, а преди това никой – дано не кажа силна дума, не си е мръднал пръста? Говорим за предишни кметове…

– Това е комплексен въпрос, както е въпросът с Общия устройствен план на Община Сандански, който е готов доста отдавна. За този план също има интерес да не бъде приет. Това е много сериозен проблем и се свежда до проста идея…

– Става дума за много пари, нали?

– Да. Когато един такъв план влезе в сила, той действа като норма, предопределя нещата и спира всякакви свободни изпълнения, които в част от случаите, са буквално незаконни.

На снимките: Обществено обсъждане на ПУП на парк „Свети Врач“, 16 юли 2016 г.

– Ние не искаме правила, защото не са ни изгодни? Защото правилата ни пречат да трупаме пачки?

– Да, ние не искаме правила, защото не са ни изгодни. За ОУП също не мога да го приема забавянето, защото ако утре дойдат инвеститори, могат да се случат интересни за района неща. За парка обаче е смешно да говорим за строителство. Ето защо на г-н Парапунов съм казал отдавна, че има лош късмет: докато съм главен архитект*, паркът няма да се пипа. За трите имота ще кажа и друго. Идеята ни е тези земи да останат свободни, като децата и внуците ни решат какво да има върху тях.

– Бях твърде изненадан, че част от съветниците казаха на сесията, че не са запознати с подробностите в този ПУП. От пълния запис на общественото обсъждане през юли 2016-та се добива: а) ясна представа за философията на този ПУП и б) в залата присъстват твърде малко от тогавашните общински съветници. Почти 4 години оттогава, а някои не са си научили домашното, при все че длъжността им дава пълен достъп до цялата документация. Вие, г-н Петков, имате ли обяснение за този прост и странен факт?

– Имали сме не само обществено обсъждане, но и експертни съвети, коментари и свободни разговори. На тези форуми са канени и колеги от ОбС, които познават материята с идеята те да запознаят останалите. Не сме имали никакви тайни, държахме всичко да бъде публично, за да можем да приключим с ПУП и пресечем всякакви опити за строителство в парка.

– Но вчера много хора (съветници, б.ред.) казаха, че не са информирани и не са компетентни. То е така, защото не са си написали домашното или защото тази информация не им е била дадена?

– Помня, че след приключването на общественото обсъждане бях попитан дали съм доволен от протичането му…

– Точно така. Казахте „не“. Защото в залата нямаше млади хора. Същото рече и Боян Граматиков…

– Имаше оправдания, че е лято, в залата не се дишаше, хората не са в града. Нямаше ги и част от младите хора, с които предварително бяхме обсъждали темата. Хората бяха малко, не се получи масово посещение, макар да имаше колеги и специалисти от столицата. Съгражданите ни априори, без да са чули и видели за какво става въпрос, дават оценки. А ако стане проблем, пък се оплакват, че никой нищо не им е казал.

– Лично мнение: не са си написали домашното част от съветниците…

– Не искам по отношение на информираността да обвинявам персонално когото и да било. Грешката е наша, обща. Губим интерес към процесите в общината, а след това малко неподготвени започваме да реагираме. Лошо е да няма интерес към подобни важни за всички в града и общината въпроси.

– Вчерашното отлагане (от сесията на ОбС на 27 февруари, б.ред.) компрометира ли този ПУП на парк „Свети Врач“ и какви ще бъдат последиците от това, че някои хора се оказаха неподготвени да гласуват?

– Някои хора се оказали неподготвени да гласуват??? Всички знаеха за какво гласуват или трябва да гласуват! Да, възможно е да има детайли за изясняване в този ПУП, няма съвършен ПУП! Но те НЕ са фаталните детайли, които предопределят развитието на парка. Фаталното решение е дали ще спрем строителството, или ще го оставим все така свободно във времето, както е бил досега, за да си допускаме своеволия вътре!

– Притеснява ме предчувствието, че предстоят серия съдебни дела, резултатът от които ще бъде обратен на желания от огромното болшинство санданчани…

– Притеснителното е, че НЕ бе определена дата за окончателно решение на въпроса. Каза се „до следващо“, а не „до следващото“ заседание на ОбС. Между двете има страхотна разлика. „До следващо“ може да бъде и след 7 години, което заседание няма да има вече какво да решава, защото върху тези имоти ще гледаме просторите на едни кооперации или пък хотели. Ако някой разчита, че приемането на ПУП-а ще бъде разтеглено във времето, предполагам и реакцията на гражданите, които ще са готови веднага да реагират.

Въпросът за съдбата на парка е толкова болезнен, че още на следващото заседание ще бъде питано, къде е точката за ПУП-а на парка в дневния ред на сесията, ако някой реши да се направи на разсеян.

Ако някой има такива идеи, виждам как реакцията е предопределена, виждам хората как са настроени. Те няма да допуснат застрояване на парка.

Интервю на Атанас Атанасов и Драгомир Божкилов с арх. Красимир Петков

  • Арх. Красимир Петков бе главен архитект на Община Сандански в мандата на кмета Кирил Котев (2015-2019).

Share this:

  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on X (Opens in new window) X

Like this:

Like Loading…

обществено обсъждане парк "Свети Врач" ПУП
Previous ArticleЕврокомисията рапортува за 70% ваксинирани европейци
Next Article Сдружение на заведенията: Противоепидемичният план е безумен и 100% дискриминационен

Свързан пост

Новини Спорт 0

Спортното училище ще има зала за тренировки

10.06.2026
Прочети повече
Новини Социум 0

Изамама за 21 650 € в Ласкарево

02.06.2026
Прочети повече
Новини Спорт 0

SAMURAI GYM отваря врати в Сандански

28.05.2026
Прочети повече
Leave A Reply Cancel Reply

Реклама
Последни публикации
  • Сандански е домакин на XXXI Национален симпозиум по урология и ендоурология
  • Спортното училище ще има зала за тренировки
  • Община Струмяни бе домакин на международна среща по проект ELEVATE
  • ДГ „Първи юни“ успешно приключи проект по програма „Еразъм+“ за иновативни методи в предучилищното образование
  • Магазин Bora Street отвори врати в обновения ГУМ в Сандански
  • Младежи от Сандански посетиха европейските институции в Брюксел
  • Как се пишат числителни редни с цифри: Правила и най-чести грешки
  • Младежки обмен между Фройденщат и Сандански укрепва европейското партньорство

Подкасти

Любопитно

Виолета Вълкова, преподавател по литература: „Всеки ден е ден на словото“

17.05.2026 Любопитно Подкаст Updated:18.05.2026
Прочети повече

Здравеопазване от ново поколение: технологии и превенция

25.03.2026

Един милиард пъти по-бърз от нас: AI и бъдещето

26.02.2026

Яна Стоянова: „Читалището е жив организъм – втори дом за над 500 самодейци“

07.01.2026
Архив
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
© 2026 Sandanski1.com. Facebook

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

%d