Ако не ваксинираме повече учители, ще претърпим значителна загуба на животи от COVID-19, предупреждава просветното министерство
Това е една от мерките, препоръчани от министерството на образованието в анализ на миналата учебна година, която беше белязана от дистанционно обучение. Въпросният анализ установи намаляваща ангажираност и мотивация на учениците по време на онлайн уроците, задълбочаващи се неравенства между най-силните и най-слабите, риск от отпадане за голяма част от младежите и т.н.
Специален акцент в него е поставен върху учениците в риск от отпадане от училище – тези от бедни семейства, от селски училища и т.н. Според министерството те трябва предварително да се идентифицират от училищата, да се планират дейности за подкрепа и с уязвимите деца да се работи приоритетно присъствено.
За да не се допуска задълбочаване на съществуващите проблеми, МОН препоръчва да се гарантира максимално дълъг престой в училище, а към обучение в електронна форма да се преминава само в краен случай на местен принцип и според спецификите на училището. Дори и при наложително затваряне на национално ниво, училищата трябва да осигуряват възможност за присъствено обучение на класове с по една паралелка във випуск, каквито има в малките учебни заведения, препоръчва още анализът.
През миналата учебна година училищата на няколко пъти бяха затваряни изцяло на национално ниво, след което присъственото обучение бе възстановявано на ротационен принцип за отделни класове. Най-малките – от първи до четвърти клас, учиха в голяма част от времето присъствено.
„Тъй като до 15 септември има повече от месец, все още е рано да се правят прогнози за присъствено или неприсъствено начало на учебната година“, казват от МОН и уверяват, че правят всичко възможно учебната година да започне присъствено, но окончателното решение – локално или национално, ще зависи от епидемиологичната ситуация и противоепидемичните мерки, разпоредени от МЗ. До края на месеца оттам ще подготвят Насоки за обучение по време на пандемия.
ОПАСНОСТ
В анализа си МОН посочва, че необходимото условие за безопасно присъствено обучение през следващата учебна година е по-висок дял на работещите в системата на образованието да бъдат ваксинирани срещу COVID-19.
Статистиката на практика означава, че при липса на промяна в процента ваксинирани, нова вълна от вируса ще доведе отново до затваряне на учебните заведения. Може да се очаква и значителна загуба на животи сред педагогическия и непедагогическия персонал от COVID-19 и свързаните с него заболявания“, предупреждава МОН. Според данните от началото на юли т.г. в страната са ваксинирани около 30% от учителите.