Предварителните наблюдения ни показват, че партията, която в най-голяма степен се държа в разрез с очакваното парламентарно поведение – ИТН, бележи известна тенденция към спад. Останалите партии на проеста по-скоро задържат и може би имат лек спад.
По думите й отсъства ясна политическа логика, която да доведе до споразумение между парламентарните партии, за да очакваме постигането на споразумение за правителство. Според нея под 1% е шансът да има правителство с третия мандат.
В момента наблюдаваме силна атака срещу парламентаризма в България, предупреди още Димитрова. Първата партия се опита по един силов и безпардонен начин да наложи своето правителство, своя начин на действие, своето виждане за правене на политика. Когато нямаш мнозинство, търсиш коалиционно разбирателство.
Мисля, че вървим към трети избори и имам усещането, че и президент, и политически партии искат никой да не бъде виновен за предстоящите трети парламентарни избори, а не да разрешат политическата криза, каза Боряна Димитрова.
В ситуация на хаос и несигурност нещата могат да бъдат разменени противоположно. Може да има най-неочаквани ефекти върху електоралното поведение, предупреди социологът.
Тя отново прогнозира опасността парламентаризъмт да бъде заменен от „ерзац-форми, като президентска република“, например.