По официална статистика през миналата година 95 000 са новорегистрираните на адреси в селата
Според специалиста, в последните години интересът към селския туризъм расте, но с пандемията се наблюдава силен ръст в заетостта на обектите и то почти целогодишно.
В момента се запазват цели къщи за гости за месец напред, заради поредната вълна на коронавируса, каза Борисов. Според него най-отчетлив е интересът към селския туризъм по празниците и през лятото. При ваканционните оферти търсенето надвишава предлагането около четири пъти и ръстът е най-големият, откакто съществува селски туризъм у нас. Българските села дават необходимото спокойствие, уединение и качествена храна, категоричен е той. По думите му към тях се отправят по-платежоспособните клиенти, които не изпитват материални затруднения.
„За разлика от големите туристически комплекси, където всичко се изчислява в големи екселски таблици – колко да се спечели, как да се компенсират загубите от миналата година, селският туризъм залага на качествената българска продукция, неща, които няма как нито в чужбина, нито в големите хотелски вериги да бъдат намерени“, коментира Борисов.
„Идеята е, ако си гражданин и не живееш на село, като отидеш за село, да се изключиш от тази забързана матрица на градския живот. Много често почивката се изразява именно не в „какво да правя“, а да не правиш.“, допълни той. И добави, че почти няма свободни места в селския туризъм тази година.
Борисов и очерта и друга интересна тенденция – през последната година-две от началото на пандемията много хора, наши емигранти, решиха да се върнат на село, тъй като търсят нов стил на живот. Високоскоростният интернет в селата позволява дистанционна работа.
„И се оказва така, че с един малко по-скромен живот на село човек може да изкарва от една страна хем добри пари, хем да живее в една много по-спокойна обстановка и изключително чиста среда.“, посочи Борисов.
От преселване към селата на хора в пенсионна възраст тенденцията е променена – към селата се отправят хора в активна възраст, основно в диапазона 25-45 години, уточни той.
Според него категорично това не е временно явление, а естествен процес, в който българските села ще бъдат заселени от нов тип хора – не от хора, които се занимават със земеделие, а от хора, които искат да сменят начина си на живот.
По публикацията работи: Петя Славова