По време на прекаран Ковид настъпват тежки съдови изменения. Вирусът причинява панваскулит и засяга както микроциркулацията, така и макроциркулацията – както вени, така и артерии. Освен засягането на белодробни структури също и малките капиляри в белия дроб се възпаляват и запушват и всъщност ние може да поемаме кислород, но той не достига до кръвта. Това е коварното на заболяването – спира функционирането на белия дроб, тъй като неговата кръвоносна система се изключва от функция, каза проф. Лъчезар Гроздински в студиото на Bulgaria On Air.
В тежките и средно тежките случаи се развиват различни съдови усложнения – най-често се засяга венозната система. Съдовият ендотел, от който са “тапицирани” съдовете и има много важна защитна функция, се уврежда от вируса, освен това се увеличава и съсирваемостта на кръвта и се създават условия за развитие на венозни тромбози.
Венозните тромбози са доста опасно заболяване и в голяма част от случаите причиняват белодробна емболия, т.е. съсирекът се откъсва и отива в белия дроб.
С профилактика на противосъсирващи лекарства можем да се предпазим в голяма степен, но не във всички случаи. За съжаление, при около 40% от смъртните случаи от Ковид се установява средно тежка или тежка белодробна емболия, част от които са причинили смъртта, а някои са съпътствали и утежнили състоянието на болния.
Антитромбозната терапия в голяма степен е ефективна, проблемът е, че нямаме ефективно лекарство срещу самия вирус. Единствено имаме ефективна профилактика и това са ваксините!

В постковидния синдром до един месец след преболедуване има също известен риск от развитие на венозни тромбози в някои от случаите, тъй като има повишена съсирваемост на кръвта. Също така не е изключено по-късно да настъпят и съдови артериални усложнения в около 5% от пациентите. Могат да се развият мозъчен инсулт, инфаркт, висцерална исхемия на черва и т.н.
Най-добрата профилактика е ваксинация и рискът от развитие на тромбоза след ваксинация е изключително нисък (само около 3 на 10 000 души получават малко по-сериозни усложнения след ваксинация). Докато при боледуване и прилагане на най-честата антитромбозна профилактика (Аспирин и Клопидогрел) има риск от сериозни хеморагични усложнения – около 3 на 100 души! Тоест има 100 пъти по-висок риск от приема на аспирин, отколкото от една ваксина.
При тежко прекаран Ковид последствията остават: ако болният е имал венозна тромбоза, частично се отпушва вената, но тя си остава поразена. Ако е имал белодробна емболия, запушената артерия в белия дроб може частично да се отпуши, но може и да не се отпуши въобще. Ако има засягане на голямо количество капиляри в белия дроб, с изключване на белодробна структура, се развива пневмофиброза и постковид синдром с лека или по-тежка форма на дихателна недостатъчност.