В бюджета на страната – минимум 5% от БВП за образование
Тя, заедно с Веска Ненчева, Георги Михов и членовете на Националния съвет на БСП Юлиян Генов и Камен Тодоров, представиха предложенията на левицата за сектора.
В предучилищното и училищното образование БСП предлага:
– Пълен преглед и ревизия на учебните програми и учебното съдържание с приложен компетентностен подход, съобразяването им със съвременните условия, с възрастовите и психологически особености на децата и учениците, с българската култура и история, за недопускане на джендър идеология в българското училище и за формирането на активно, критично мислещи и отговорни хора.
– Един учебник по предмет за всеки клас.
– Разширяване на персонализирания учебник процес, съобразен с отделния ученик и неговите възможности.
– Разработване на електронни средства за персонално обучение и оценяване.
– Предлагаме пилотен проект за обучение на основата на гъвкави учебни пътеки, отговарящи на различни потребности и възможности на учениците и вертикална и хоризонтална проходимост на системата.
– Интегриране на съвременните технологии в образованието и последователното изграждане, разширяване и поддръжка на съвременна ИКТ инфраструктура.
– Създаване на качествени цифрови образователни продукти.
– Достъп до национални, европейски и световни образователни инфраструктури и образователни ресурси.
– Създаване мрежа на талантите – начин за подкрепа, проследяване на развитието им, стимулиране на оставането им в страната, запазване на връзката с тях при заминаване в чужбина.
– Реално ангажиране и контрол на дейността на всички отговорни институции за максимално обхващане в образователната система на всяко дете и ученик.
– Безплатни ясли и детски градини и осигурено място за всяко дете по местоживеене. За големите градове това трябва да бъде съобразено и с района, в който живее.
– Безплатни учебници за учениците от първи до дванадесети клас.
– Целеви средства за всяко училище за безплатни извънкласни дейности.
– Осигуряване на реална психологическа подкрепа за всяко дете в училище.
– Утвърждаване на учителската професия като регулирана професия, под контрола и закрилата на държавата.
– Промяна в модела и съдържанието на базовата и продължаващата квалификация на учителите. За поддържане и развитие на квалификацията на учителите предвиждаме не по-малко от 100 часа годишно – за следдипломна квалификация, периодичен платен отпуск за квалификация и стимули за висока квалификация, както и система за контрол на качеството на квалификацията.
– Нова система за атестиране, основана на принципа оценяване на знанията и уменията вход-изход.
– Разтоварване на учителите от несвойствени административни дейности.
– Нова система за подбор и назначаване на директорите на образователните институции и началниците на РУО, която изключва партийната намеса и се базира единствено на оценка на професионалните качества на кандидатите.
– Промяна в Закона за предучилищно и училищно образование с цел законово закрепена невъзможност за партийно въздействие върху директорите и учителите.
– Нова система за контрол на качеството. Преосмисляне на ролята на Националния инспекторат по образованието в тази насока.
– Ежегодно увеличение на учителските заплати и поддържане на нивото им над средната работна заплата за страната с цел осигуряване на достоен доход.
– Национална програма за осигуряване на съвременна материална база във всички училища и създаване на среда на обучение, отговаряща на съвременните стандарти. Създаване на необходимите материални условия за целодневна организация на обучението в училище в съответствие с съвременните изисквания за труд и отдих.
– Участие на бизнеса в разработването на учебните програми и в развитието на учебната среда в професионалната ориентация на учениците.
– Прием на ученици на стаж и практика. Обучение на обучителите и наставниците. Изграждане на кариерен план на учениците. Участието на бизнеса в училищното обучение чрез свои специалисти.
– Дуално обучение.
– Инвестиции в поетапното модернизиране на професионалните училища.
– Програма за осигуряване на оборудване минимум за съвременно обучение, съвместно с бизнеса. Технологични кабинети и лаборатории в средното и висшето образование.
– Условия за достъп до професионално обучение през целия живот. Разширяване и укрепване на мрежата за учене през целия живот.
– Широко приложение на сертифицирани електронни форми за дистанционно обучение.
– Научно осигуряване на развитието на образованието. Създаване на научен институт по образованието.
– В бюджета на страната – минимум 5% от БВП за образование.
– Нов модел за финансиране на училищата, който минимизира влиянието на принципа „парите следват ученика”.
– Засилване на ангажимента на държавата към българските училища в чужбина.
За висшето образование и науката:
– Нов Закон за развитие на академичния състав на Република България.
– Система за държавно финансиране на висшите училища, обвързано с обществените потребности от специалисти и с резултатите от обучението и изследванията.
– Държавно финансиране на университети за научни изследвания и иновации и трансформацията им в изследователски университети.
– Усъвършенстване на рейтинговата система за ВУЗ.
– Активно участие на държавата в планирането и развитието на кадрите във висшето и професионалното образование на кадрите.
– Създаване на Национална карта образование и икономика, изработена от държавата, общините, синдикатите, браншовите организации и бизнеса с цел планиране на кадрите, подготвени от професионалното и висшето образование, така че да отговарят дългосрочно на потребностите на икономиката и пазара на труда по региони.
– Бизнесът да участва със свои прогнози с хоризонт 5-10 години при определянето на необходимите кадри за обучение във висшите училища.
– Обвързване на училищната мрежа и училищното обучение с регионалните планове на развитие.
– Програма за осигуряване на оборудване минимум за модерно обучение съвместно с бизнеса.
– Използване на иновационните образователни технологии при обучението на студенти с индивидуално образователно потребности.
– Ефективна и обективна система за акредитация. Анализ и определяне на ефикасно съотношение между институционална и програмна акредитация и акредитация на докторантски програми. Строг акредитационен контрол.
– В условията на демографска катастрофа, държим на съхраняване на държавните висши училища като регионални центрове за образователна, научна и културна дейност, и за развитие на икономиката при оптимизиране на специалностите и програмите и съответни постигнати договорени отношение с бизнеса и държавата.
– Стартова заплата за млад учен не по-малка от две минимални работни заплати.
– Стипендии и програми за докторанти и постдокторанти.
– Базови минимални заплати за заетите във висшето образование и науката, включително БАН, Селскостопанска академия и държавните висши училища.
– Развитие на центрове за върхови технологии, научна и развойна дейност и технологичен трансфер. Цифровизация на образованието и свързването му с икономиката. Целева подкрепа по веригата от изследванията, през създаването на прототипи и демонстрационни модели до предлагането им на пазара.
– Обединяване на Фонд „Научни изследвания” с Националния фонд за иновации във Фонд за научни изследвания и иновации.
– Инвестиции в материалната академична среда. Осигуряване на средства за ефективни капиталови разходи. Поетапно реновиране на учебната среда. Спешни мерки целеви средства за ремонт на студентските общежития и строеж на нови с обособяване на места за библиотеки и места за отдих, изграждане и поддръжка на спортни съоръжения.