Въпреки реално нулевите лихви по депозитите, спестяванията на хората и фирмите в банките нарастват
При потребителските заеми за домакинствата също има голям ръст. За година общият обем на тези кредити нараства с 1,2 млрд. лв. или с 10,1% и към края на октомври надминава 13 млрд. лв. Стимул за взимането на заеми от домакинствата е и инфлацията. При висока инфлация и ниски лихви спестяванията на хората се обезценяват. Затова много българи решават да използват наличните си пари например за покупка на кола или ремонт на дома, а за целта често се налага за вземат и заем, за да съберат необходимата сума.
Конкуренцията между банките за разширяване на присъствието им на пазара също води до ръст на заемите. При влошаване на икономическата ситуация в страната обаче е възможно да има ръст на лошите кредити, предупредиха от БНБ. Затова централната банка предприе мерки за охлаждане на кредитирането. БНБ реши от 1 октомври 2022 г. антицикличният буфер да бъде повишен от сегашните 0,5% на 1%, което означава, че банките ще заделят повече резерви за всеки отпуснат кредит.
Заемите за бизнеса за година са нараснали с 4,4% или с 1,56 млрд. лв. и достигат 36,76 млрд. лв. Оказва се, че фирмите взимат по-малко заеми от домакинствата. Причината за това е, че заради кризата, породена от мерките срещу разпространението на КОВИД-19, бизнесът свива инвестициите си и не иска да взима заеми, а домакинствата виждат в имотите и вещите за дълготрайна употреба начин да инвестират парите си или поне да ги защитят от обезценка.
Въпреки реално нулевите лихви по депозитите, спестяванията на хората и фирмите в банките нарастват. За година депозитите са се увеличили с 10,2 млрд. лв. и към края на октомври достигат 100,66 млрд. лв., показват данните на БНБ. Спестяванията на домакинствата са нараснали с 6,1 млрд. лв. за година и вече надхвърлят 65 млрд. лв.