България има по-високи разходи за управление на отпадъците в сравнение със страните в региона
Но и до този момент страната ни е сред тези в Европа, които отделят най-голям процент от БВП за справяне с отпадъците – 0.62% от БВП на година за периода 2015-2019 г. Това е един от най-високите проценти, отделян за отпадъци сред държавите в ЕС и е близо два пъти по-висок от разходите на Балтийските републики и Румъния.
Данните сочат, че България има по-високи разходи за управление на отпадъците в сравнение със страните в региона.
Факт е, че редица екологични организации у нас упорито и настойчиво поставят този въпрос пред властта и обществото, събират аргументи, проучват опита на страните с действащи депозитни системи, които значително спестяват пари на данъкоплатците.
Част от тези усилия и системна работа бе организираното от сдружение „За Земята“ посещение в Литва на група журналисти, еколози, научни работници от БАН. „Още от първите срещи с местните хора разбрахме, че след въвеждане на депозитната система им е чиста гората, планината, много бързо са изчезнали пластмасовите бутилки от реките и от поляните“, сподели за Радио Благоевград Елеонора Йосифова от „За Земята“. Картината допълва колежката и Данита Заричинова:
„На мен ми направи впечатление как бизнесът, държавата и хората работят заедно, еднакво са мотивирани, което е ключът като една успешна система“. За въвеждането на депозитната система са необходими най-напред и преди всичко умни политици, политическа воля, обществен дебат и диалог, за да бъде разбрана и приета депозитната система. В момента в България се рециклират едва 22% от пластмасовите опаковки. Според европейските правила до 2027 година трябва да събираме разделено 77% от пластмасовите бутилки, а до 2029 година да надхвърлим 90%.
Литовците са го направили 10 години по-рано. А ние, ще ги стигнем ли – как и кога?