На първо място е въздействието върху увредите след операция.
При тези пациенти се наблюдава физическа дисфункция и дефицит в мускулната сила, в резултат на проведената хирургична интервенция, на химиотерапия и лъчелечение.
Физикалната и рехабилитационна медицина е от съществено значение за физическото възстановяване на пациенти с рак на гърдата и представлява неразделна част от възстановителния период.
Чрез нея може да се подобрят функционалните проблеми на пациента като подуване или оток (лимфедем), болка, слабост, стягане на меките тъкани, скованост на ставите, умора. Упражненията, които се провеждат следоперативно, са клинично ефективни и подпомагат онкоболния пациент да подобри качеството на живот (QOL), физическото функциониране, независимостта в ежедневните дейности (ADL), които може да е загубил в резултат на заболяването или лечението.
Болният човек се подлага на атаките на два основни фактора – на болестния процес и на обездвижването (хипо- и акинезия).
Обездвиженият болен е застрашен от много усложнения, дължащи се на забавен кръвен ток – тромбоза и тромбофлебит, хипостатични бронхопневмонии, сраствания и др.
Влиянието на лечебната физкултура е в най-голяма степен комплексен метод на лечение в зависимост от състоянието на болния и методиката на приложение.
Лечебната физкултура не е само комплексно действащ метод, но тя повлиява цялостната личност на болния (като биологично, психично и социално същество), има подчертан възстановителен ефект.
Лимфедемът представлява патологично състояние, което се характеризира с прогресивно развиващ се оток на меките тъкани.
Това е проблем, който се наблюдава при всички пациенти, подложени на лечение от рак на гърдата. Научните изследвания показват, че има връзка между броя на отстранените лимфни възли по време на операция и степента на лимфедема. Честотата на лимфедема в рамките на 5 години след операцията за отстраняване на гърдата (мастектомия) е около 48%.
Чрез постоперативно лъчелечение, приложено към аксилата, тази честота може да се увеличи до 58–65%.
Лимфедемът е лечимо състояние, когато се започне веднага, а именно, когато лимфедемът е в първа степен, т.е. лек, защото отокът все още е мек и неболезнен и не са настъпили необратими промени в тъканите.
От друга страна, прилагането на мануален лимфен дренаж (МЛД) способства за лечението на лимфедема.
Това представлява комплексна противозастойна терапия, имаща за цел да подобри или възстанови смутеното лимфообращение чрез направляване на лимфната течност в желаната посока.
В самата книга са приложени набор от Упражнения за оток (лимфедем) на горен крайник, упражнения, които се прилагат след оперативната интервенция.
Много е важно рехабилитацията да започне веднага, на втория ден (24 ч.) след операцията, като се използва лечение с положение, ръката се поставя на маса и се започва с внимателно провеждане на комплекс от упражнения с цел възстановяване на лимфообращението и обема на движение.
Описани са показания и противопоказания на физиотерапевтичните процедури, полезни храни и подправки, които могат да се приемат от болни с рак на гърдата, подходящи нискотемпературни минерални води, климатолечение и подходящи минерални води с ниска минерализация и ниска радиактивност.
Физикалната и рехабилитационна медицина дава възможност пациентът да се върне към нормалния начин на живот, към своята автономност и независимост.
С помощта на нея могат да се подобрят функционалните проблеми на пациента като подуване или оток (лимфедем), болка, слабост, стягане на меките тъкани, скованост на ставите, умора.