Сложната конфигурация на четворната коалиция, която сега управлява, изглежда не поставя довършването на централата като приоритет
И това не се възприема само като предизборна агитация за предстоящите след половин година президентски избори там. Решението за изграждането им бе ускорено от енергийната криза в Европа, както и от повишаването на цените на енергията, които все повече засягат жизнения стандарт на гражданите.
Посочвам тези факти като показателен пример как далновидно и стратегически действат други европейски държави, за да си подсигурят сигурност. И във Франция, и другаде се чуват все повече гласове в подкрепа на тезата, която защити и нашият президент Румен Радев на последната среща на евролидерите – че ядрената енергия трябва да бъде призната за зелена и като инструмент от Зелената сделка. Засега се предвижда това да е само временно.
На този фон за България отново става актуална темата за АЕЦ „Белене“. Сложната конфигурация на четворната коалиция, която сега управлява, изглежда не поставя довършването на централата като приоритет, макар че до последно БСП настояваше и настоява за това.
Искаме или не, самият живот и енергийната криза с беснеещите цени, обхванала Европа, го доказват. Затова „Белене“ не е партиен, а национален и европейски проблем.
Да не говорим, че до момента проектът е глътнал 3 милиарда лева, а в същото време плащаме високи цени и изнасяме евтина ядрена енергия от АЕЦ „Козлодуй“. Ако „Белене“ бе завършена, тогава данните и ситуацията в момента щяха да са съвършено различни. Но никога не е късно. Иска се малко повече воля и мъдрост. Поне другите държави ни служат за пример.
ДУМА