Ако човек иска да си постави ваксината на „Янсен“, след 2 месеца е добре да направи бустерна доза, казва директорът на НЦЗПБ
Оптимизмът трябва да е умерен и да не подценяваме Омикрон, да не разчитаме, че ще мине леко. Винаги има рискови групи. Децата станаха уязвима категория. Скоро се започна с ваксинацията им, те бяха пощадени от предишните вълни, но сега са сериозно заплашени“. Това заяви проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ, пред Нова нюз.
Извънредна обстановка
- Проф. Александрова: Бустерната доза намалява наполовина шанса от инфектиране с Омикрон
- Асена Сербезова: Започва петата вълна на коронавируса
- Откриха случаи на миокардит и при деца след ваксинация
Тя разкри, че няма нови доказани случаи на Омикрон.
„Очаквам доста повече положителни проби. Ще нараснат съществено. Ако имаме хиляди заболели, но едва няколко с усложнения, това ще даде очакваното разтоварване на болниците“, сподели тя.
Проф. Христова е на мнение, че Омикрон е много променен. „Има голяма група мутации, които му позволяват бързо да се разпространява и мултиплицира. Той заема собствена ниша, не е в резултат на промяна на другите варианти. Наблюдаваме от 30 до 50 пъти нарастване на антителата след поставяне на бустер. В рамките на 3 месеца е абсолютно ефективен“, обясни тя.
Инфекционистът добави, че ако човек иска да си постави ваксината на „Янсен“, то след 2 месеца е добре да направи бустерна доза.
„Първите симптоми на Омикрон се появяват на третия ден, това се дължи на по-бързо мултиплициране на вируса“, подчерта проф. Христова.