Не става съвсем ясно какво точно има предвид депутатката, дали клеветата и обидата, за които и сега може да се носи наказателна отговорност, трябва отново да се превърнат в престъпления от общ характер и отново да бъдат преследвани от прокуратурата, дали отново трябва да се наказват със затвор или пробация, или пък да се създаде нов състав на престъпление.
Никой от останалите членове на комисията не се противопоставя на идеята, вместо това председателят Тошко Йорданов от “Има такъв народ”, заявява, че има идея и ще я сподели на коалиционно ниво.
В дискусията как да се търси отговорност от авторите на публикации със заблуждаващо съдържание се включва и зам.-председателят на комисията Тома Биков от ГЕРБ, който казва, че проблемът е, че на някои сайтове не може да се открие нито собственикът, нито авторът и затова няма как да се търси отговорност, “иначе, разбира се, всички сме за”.
Тошко Йорданов отговаря, че “този проблем може да бъде избегнат с една законодателна промяна, която много рязко ще дисциплинира и сайтовете, и телевизиите” и обещава да представи тази промяна.
Асоциацията на европейските журналисти настоява народните представители Антония Димитрова, Тошко Йорданов и Тома Биков ясно да декларират какви точно са им идеите за търсене на отговорност от журналисти и какъв точно проблем се опитват да решат с предложенията си.
Възможност за търсене на персонална отговорност от журналисти и в момента съществува. Ако се търсят решения за осветляване на собствеността на медиите, може би трябва да се увеличи капацитетът на Министерството на културата да поддържа регистрите и прави проверки за собственост.
Съветът за електронни медии от своя страна би трябвало да изпълнява задълженията си по налагане на санкции на медии, които не изпълняват решенията на Комисията за журналистическа етика.
В същото време е необходимо да се предвидят гаранции, че журналисти няма да стават жертва на т.нар. SLAPP дела, които имат за цел да ограничат дейността им. Важно е и в съдебната реформа да се направят промени, които да обвържат ясно атестацията на съдиите с техните умения и познание на правото на ЕС, и на Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи. Очакваме от управляващите и ясни правила, така че с европейско и друго публично финансиране да не се купува медиен комфорт.
Очакваме също така, че всяка идея, засягаща, медийната среда ще бъде предварително обсъждана с експертите от сектора и ще се взима предвид постигнатото на европейско и на национално ниво.
АНТОНИЯ ДИМИТРОВА
Водач на листата в Шумен
32-годишната журналистка Антония Димитрова е водач на листата в Шумен на коалиция „Продължаваме промяната”.
Преди да стане магистър по „Начална педагогика“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, тя завършва специалността „Журналистика” в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”.
Две години Антония е редактор в БНР-Радио Шумен, после 5 години участва в списването на разградския вестник „Екип 7“.
„В този период натрупах опит в отразяването на обществени събития чрез създаване на авторски материали в областта на образованието, здравеопазването, социалните дейности и културата“, споделя тя. „Водила съм извънкласни занимания с ученици от журналистическия клуб „Наблюдател” към ОУ „Ив. С. Тургенев” в Разград“.
В рамките на журналистическата си кариера Антония Димитрова се ползва с авторитет в общността и е била член на Обществени съвети в областта на образованието и младежките дейности. През годините е била лектор на обучения за млади хора и е участвала активно в превантивни кампании.
През 2019 г. прави кариерен завой и става част от голямото семейство на фондация „Заедно в час”, чиято цел е да осигури равен достъп до качествено образование на всяко дете. Тя е учител по програмата на фондацията „Нов път в преподаването”. По време на двегодишната програма придобива редица умения като учител – целеполагане, планиране на образователния процес, прилагане на иновативни методи, ефективно използване на дигиталните технологии.
Определя себе си като обществено ангажирана личност и участва в социално значими проекти. Тя е била част от лидерския екип на Международната награда на херцога на Единбург. В работата си като доброволец е помагала на младите хора в целеполагането и намирането на ментори, които да ги подкрепят в придобиването на нови знания.
В свободното си време обича да чете художествена литература и книги с психологическа насоченост. Любителски пише поезия и проза. Занимава се с общественополезни и доброволчески дейности, участва в семинари за личностно развитие. Зарежда се от дългите разходки сред природата, планината и морето.
Последното ѝ амплоа е като лектор на студенти от педагогическите специалности на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”.