Д-р Григор Горчев, д.м.н, управител на УМБАЛ „Света Марина, в „Bloomberg TV Интервю“
Роботизираната медицина в България в последните години се развива доста добре. В страната има 12 системи da Vinci, което за нашата държава е оптимален вариант. Това е съвременната хирургия. Тя се развива и пациентите я търсят. Мини-инвазивната хирургия има и голям икономически ефект, защото пациентът се връща в реалната среда след само 4-5 дни. Това каза акад. д-р Григор Горчев, д.м.н, управител на УМБАЛ „Света Марина“, в интервю на Красимир Чешмеджиев за рубриката „Bloomberg TV Интервю”.
Роботизираната медицина в САЩ, Западна Европа, а и в България, е най-подходяща за ракови заболявания. Хирургичният робот da Vinci може да работи всичко, но основните параметри са най-вече в хирургия на раковите заболявания. Там е най-големият ефект.
Програмата в България беше стартирана през 2007 година и имаше период на обучение, като екипът се обучаваше първо в Съединените щати, после във Франция. През януари 2008 година направихме първата операция в Източна Европа. В момента работим с последната система – Xi da Vinci, която е от две години.
България стартира първа на Балканите, но след това ни настигнаха – Гърция, Румъния, Турция.
„По отношение на раковата хирургия в гинекологията ние сме в топ тройката на Европа”.
Екипът в Плевен работи заедно с екипи в Милано и в Швеция. Тези три екипа вървят заедно в момента и задават модерната хирургия в Европа. Това се вижда и от публикациите, които правим, а освен това и от признанието основно на американската школа, разказа акад. Горчев.
За да има България високи постижения в роботизираната хирргия, е въпрос на държавна политика. Държавата трябва да инвестира във високо интелектуалния труд, в обучението на такъв тип хирурзи и в апаратура.
„Държавата трябва да помага, а не да пречи. Пез последните два-три месеца имаме проблеми с Касата за това, че има определен обем от оперативни интервенции и над тази бройка те не се заплащат. Така НЗОК налага ограничения, което е неправилно и е голям проблем. Ние не можем да кажем колко ракови заболявания ще има за годината. Административното залагане на такива обеми го няма никъде и това трябва да се коригира незабавно”.
В България се регистрира бум на раковите заболявания. Заради ковид-кризата много хора неглижираха оплакванията си и идват доста късно.
„Профилактиката е от основно значение, но в България тя е на много ниско ниво”.
Акад. Горчев сподели, че е привърженик на американската школа в минимално-инвазивната медицина.
„Това е школата на надграждането. За да можеш да работиш на най-високото ниво – роботиката, трябва да минеш преди това две нива на обучение. Така кривата на обучение е много плавна. В европейската школа се прескача ендоскопската хирургия и от отворена хирургия се минава на роботика”.
Акад. Горчев разказа каква е ползата от работата с робота da Vinci, отбелязвайки, че движенията при хирургия на гинекологични онкологични заболявания са много финни и има зони, в които при отворената хирургия е трудно да се влезе. Затова се използва роботът, всичко става много финно и с минимална кръвозагуба.
„Трябва да бъдем в крак със съвременните методи на лечение, защото българската нация заслужава правилната методика, коректността и интелигентен начин на лечение на раковите заболявания”, подчерта в заключение акад. Горчев.
Още за роботизираната хирургия, виртуалната реалност в нея и 3D принтирането на органи може да гледате във видеото.
Всички гости на предаването „Bloomberg TV Интервю” вижте тук.