Десет милиона души са избягали от домовете си в Украйна в други части на страната или през нейните граници за малко по-малко от месец.
Цифрата, очертана в неделя от Върховния комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди, възлиза на около една четвърт от предвоенното население, което Световната банка оценява на 44 милиона през 2020 г.
Те включват повече от 3,3 милиона бежанци, които са се изсипали в съседни страни след нахлуването на Русия на 24 февруари, според агенцията на ООН за бежанците.Повечето досега са отишли в Полша, въпреки че повече от милион са избягали в други съседни страни, като Унгария и Словакия, включително близо 185 000 в Русия.
Агенцията на ООН за деца, УНИЦЕФ, казва , че най-малко 1,5 милиона деца са се присъединили към изтичането на бежанци, изправени пред рискове, които описва като „реални и растящи“.
Повече от 500 непридружени деца преминаха от Украйна в Румъния за период от три седмици, според УНИЦЕФ, който предупреди, че непълнолетните, разделени от семействата си, са „особено уязвими към трафик и експлоатация“.
Украински бежанци нахлуват във Варшава. Неговият кмет предупреждава, че е на ръба.
По границата с Украйна опашките за влизане в Полша се простират на километри, като хората чакат през дълги дни и студени нощи.
Изселването от Украйна се превърна в най-бързо развиващата се бежанска криза в Европа след Втората световна война. Последните безпрецедентни мерки на Европейския съюз ще позволят на украинците временна закрила навсякъде в блока от 27 държави за период до три години – заобикаляйки система за убежище, която накара други да бягат от Африка и Близкия изток в дългогодишна неопределеност.
Местните власти и доброволци в Полша са организирали приемни центрове за бежанци. Много спят на детски легла в отворени стаи. Но служители в полски градове като столицата Варшава призовават за помощ, тъй като предупреждават, че центровете наближават или са изчерпани, а жилищата са изчерпани.
Те напуснаха една война и се оказаха в друга: йеменци, афганистанци и сирийци бягат от Украйна
Вътре в страната хиляди украинци са се евакуирали от своите очукани или обсадени градове в други части на Украйна чрез „хуманитарни коридори“, договорени от Киев и Москва по време на временното прекратяване на огъня.
Сред изгонените от фронтовата линия през последните дни бяха жители на южното пристанище на Мариупол, където кървава атака се превърна в уличен бой. Те разказаха , че са били затворени в мазета с малко за ядене и без електричество или вода, тъй като броят на жертвите нараства.
Службата на ООН за правата на човека в Украйна съобщи, че е регистрирала повече от 900 смъртни случая на цивилни, включително 75 деца и 1459 ранени. Все пак агенцията заяви, че смята, че „действителната такса е много по-висока“.