Президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски съобщи, че е запознат с промените във френското предложение, с което френският президент Еманюел Макрон обяви, че е постигнат компромис, предаде БНР.
Пендаровски не пожела да съобщи подробности за новите промени, преди те да се коментират от двете страни, но каза:
„Модифицираното френско предложение е далеч по-добро за нас от предишното. Дали е достатъчно добро – засега ще се въздържа, тъй като искам това да премине през един по-широк кръг от консултации, което, за съжаление, по препоръка на нашите съюзници не бе направено миналия път, за да не застрашим, както ни помолиха, чувствителността на процеса. Трябва да се консултират гражданите, хората, политическите субекти, защото се опитваме да направим траен договор“
Премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски съобщи, че днес пред медиите в Скопие ще бъдат представени френските предложения за преговорната рамка, по която Република Северна Македония може да започне преговори за присъединяване към Европейския съюз.
Ковачевски потвърди, че Скопие ще се произнесе официално по предложенията след широки консултации между държавните институции, политическите сили и експерти. И все пак сподели, че от предложенията е отпаднало решаването на историческите разногласия да е част от европреговорите.
„Едно от нашите искания беше, че историческите въпроси не могат да бъдат част от преговорната рамка и това се съдържа в този предложен документ, получен в министерството на външните работи“, каза Ковачевски.
В Туитър премиерът на Албания Еди Рама призова Скопие да приеме условията.
Според германския министър на външните работи Аналена Бербок френското предложение е възможност, която не бива да се пропуска.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел поздрави в Туитър приключилото френско председателство с предложеното решение на спора, което според него адресира всички изразявани опасения.
Но българският министър на външните работи в оставка Теодора Генчовска съобщи пред БГНЕС, че няма ново френско предложение, което да се различава от вече одобреното от българския парламент.
На 24 юни Народното събрание гласува проекторешение, което има за цел да урегулира спора между София и Скопие и да отвори пътя за европейска интеграция на РС Македония. Проекторешението стъпва върху предложението на френското председателство и го надгражда, така че да бъдат защитени максимално българските интереси. В него се потвърждават условията, при които София може да подкрепи процеса на евроинтеграция на РСМ. Вчера правителството одобри това решение на българския парламент.
На въпрос на БГНЕС дали има ново френско предложение за разрешаване на спора между РСМ и България за започване на преговори за ЕС, което да се различава от вече одобреното от българския парламент Генчовска отговори кратко: Не
„Всичко зависи от готовността на Скопие. Очакваме от тях държавна и отговорна политика. България е готова да подпише последния протокол от Съвместната междуправителствена комисия“, каза още Генчовска. На уточняващия въпрос на БГНЕС дали ще го подпишем днес, Генчовска отговори: „Зависи от Скопие“.
БГНЕС припомня, че протоколите описват свършеното от Съвместната междуправителствена комисия между България и РСМ, която е създадена на основание член 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония, подписан на 1 август 2017 година в Скопие. До момента е подписан само един протокол, през юни 2019 г., от тогавашните министри на външните работи на двете държави – Екатерина Захариева и Никола Дмитров.
Снощи македонският премиер Димитър Ковачевски заяви , че „историческите въпроси и протоколите вече няма да бъдат част от Преговорната рамка“ за започване на преговори на РСМ за членство в ЕС.
На въпрос на БГНЕС дали протоколът и историческите въпроси са отпаднали от Преговорната рамка, както твърди премиерът на РСМ, Генчовска отговори: „Не съм слушала какво е казал Димитър Ковачевски. Дойдох в НС директно от летището. Казах го и на изслушването. Това е един пакет от три документа: Преговорна рамка, заключения на Съвета и Протокол“.
Тази сутрин Костадин Костадинов от „Възраждане“ съобщи, че внася в парламента искане да се отмени решението от миналата седмица, с което НС вдигна ветото над РС Македония. Той твърди, че „корекцията на Макрон“ нарушава решението на българския парламент.