Министерството на отбраната увеличава помощта, която Българската армия оказва на МВР по охрана на държавната граница във връзка с увеличения миграционен натиск по българо-турската граница и предстоящите избори. В охраната ще участват военнослужещи, транспортна техника и безпилотни летателни апарати, съобиха от военноно ведомство.
В последователни срещи, последната от които днес, конкретните параметри на допълнителната помощ бяха договорени между Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи, с участието на Главна дирекция „Гранична полиция“.
От 27 август Сухопътните войски ще увеличат поетапно участието си с повече от 300 военнослужещи с необходимата транспортна техника с повишена проходимост. Военнослужещите ще продължат да провеждат съвместни патрули със служители на ГД „Гранична полиция“.
В изпълнение на мисията на въоръжените сили „Принос към националната сигурност в мирно време“ от 1 ноември 2021 г. военнослужещи от състава на Сухопътните войски всекидневно оказват съдействие на органите на МВР за охрана на държавната граница.
„Каналджиите обявиха война на българската държава и тя ще отговори с цялата си мощ. Ще направим всичко необходимо, за да не се повтаря този инцидент“, заяви по-рано вътрешният министър Иван Демерджиев след като пристигна на мястото на катастрофата в Бургас, в която загинаха двама полицаи.
Осигурени са дронове, които да усилят наблюдението граничния район. Започват и проверки на бежанските центрове и други места, обитавани от мигранти, защото се оказва че често хората, които се занимават с каналджийство, са чужди граждани, съобщи още вътрешният министър.
Увеличават се мигрантският натиск и престъпленията, свързани с т.нар. мигрантска криза, коментира главният прокурор Иван Гешев по повод трагичния инцидент в Бургас
„От месеци, може би от година, се забелязва тревожен ръст на престъпността. Увеличават се мигрантският натиск и престъпленията, свързани с т.нар. мигрантска криза, така и наркоразпространението – включително в сегмента разпространение между лица. В областта на пътнотранспортните произшествия виждате, че през няколко месеца се случват изключително тежки катастрофи. Няма да коментирам битовите престъпления и грабежи“, каза още главният прокурор.
„Миграционният натиск, който се наблюдава върху страната ни в момента, беше предвидим. Още миналата година, когато започнаха големите промени в МВР с махане на най-различни служители, които са експерти, бяха неналожителни промени“, заяви пред БНР и гл. комисар Светлан Кичиков, бивш директор на Гранична полиция (до юни 2021 г.).
„Прокламираната промяна от ексминистър Бойко Рашков – закриване на полицейското управление в Болярово, а служителите му да бъдат прехвърлени в новосъздаденото Гранично полицейско управление – Резово. Първо – не са създадени елементарни условия за работа на тези хора там, те нямат квартири там. Една преумора, натрупана от засиления миграционен натиск, води до пропуски в работата на граничната полиция“, коментира той.