В зависимост от стила или вида на обувките, които се изработват, в производството им се включват различни стъпки. Една обувка може да бъде изработена в 70 стъпки или до 300 стъпки. Интересно, нали?
Но с най-новите постижения, един чифт обувки вече може да бъде изработен за по-кратко време, защото всяка стъпка от производствения процес вече се изпълнява от специализирана машина за производство на обувки. Процесът на производство на обувки преди включваше множество отдели в една фабрика за обувки. В миналото всичко се правеше на ръка.
Процедура по създаване на обувката
На първо място е фазата на проучване в процеса на създаване на обувки. За да установят цените, материалите, тенденциите, пропуските и възможностите, дизайнерите тук извършват анализи на пазара и конкурентите. Използвайки тази информация, дизайнерите могат да създадат модел, който да се хареса на клиентите. След това моделите на обувките и стелките се изработват и подобряват от дизайнерите, за да бъдат технически издържани за процеса на производство на обувки. При създаването на обувки някои използват софтуер, а други – ръчни скици.
Създаване на окончателния вариант
Една обувка е толкова добра, колкото е добра нейната последна част, както се казва. Това обяснява защо изработването на обувката е съществена стъпка в производството на всяка обувка. Формата на обувката се определя от калъп, наречен обущарска подметка, който прилича на човешки крак. В миналото за изработката на стелките се е използвало дърво, но днес производителите използват и метал и пластмаса.
Накрайникът за обувки се състои от много различни компоненти. Окончателното деление взема предвид различни елементи, като например начина, по който кракът стъпва по време на движение и как това влияе на неща като височината на петата.
Щамповане
Всяка обувка има повече от 30 различни части, които са изработени от най-съвременни материали. Тези компоненти трябва да бъдат маркирани, за да съответстват на дизайна по време на процеса на производство на обувки. Така се стига до процедурата по щамповане.
Кожените парчета, които съставляват обувката, се маркират на този етап от процеса на производство, за да се избегне объркване при шиене. За да се укаже къде ще бъдат пробити дупките, се прави маркировка. Освен това краищата на всяко парче са заоблени, за да се улесни последващото им прикрепване.
Шиене
Изрязаните парчета кожа се зашиват по време на процеса на шиене. Обикновено първо се зашиват най-горните части, а след това подплатата. Преди зашиването обаче кожените парчета често се залепват по ръба, за да се задържат на място. Поради това те не могат да се изместят от мястото си. След като горната част и подплатата се зашият заедно, шевовете се прибират. Доста трудоемък процес, който е и един основните ценообразуващи фактори. Много големи търговци предлагат обувки бг кодове за отстъпка, за да може повече клиенти за влязат в ценовия диапазон на предлаганите от тях стоки.
След това завършената обувка се укрепва чрез поставяне на капачка и контра на пръстите. Капакът на пръстите се поставя в горната част на обувката, а контрата се поставя в петата, между горната част и подплатата. На този етап могат да се пробият капси в зависимост от стила на обувката, но те се виждат само от вътрешната страна на обувката. На този етап се отбелязва и размерът на обувката.
Сглобяване на обувката
Това е моментът, където се случва магията, както подсказва и името. Всички части се сглобяват по време на етапа на сглобяване на обувките. За да се създадат готовите обувки, всяко парче – включително току що ушитото, се напасва.
По време на сглобяването подметката и горната част се свързват. Въпреки това, за да може впоследствие стелката да бъде зашита към подметката, стелката първо се поставя върху обувката и временно се закрепва към подметката с пирони. За да се придаде окончателна форма на обувката, горната част на обувката се слага на калъп и се пристяга плътно. След това с помощта на горещо лепило и пирони тя се прикрепя към стелката. Продължителността на този процес варира от 1,5 часа до 2 седмици.