Тя се изпълнява по проект „Да рисуваме с игла“, финасиран от Български фонд за жените. Български фонд за жените / Bulgarian Fund for Women.
Основната цел бе да се изгради устойчив модел за провеждане на трудотерапевтична рехабилитация за хора с увреждане. В продължение на два месеца възрастни и деца с търпение и постоянство бродираха закупени модели на гоблени, заедно с активисти от общността на гобленарите в града.
Оформен бе кът с работите на участниците, който създаде уют и чувство на удовлетвореност.
За своето постоянство, търпение и голямо старание участниците получиха сертификати.Силна емоция и положителна енергия се усети когато дойде време да разрежем тортата с името на проекта. Развълнувани и усмихнати, част от участниците се опитаха да прочетат текста на своя сертификат.
Те споделиха, че харесват проекта и желаят да бродират занапред.
Г-жа Мая Трендафилова, арт терапевт в центъра, сподели защо бродирането може да помогне за развитие на фината моторика при хора с увреждане.
Те трябва да бъдат насърчавани да се занимават с дейности, които развиват движенията с пръсти, а бродирането е една такава дейност.
Дина Кирилова, учител на свободна практика
***
Рисуването с игла (гобленарството) е хоби при което търпеливо, бавно с игла и конец се създават красиви картини, внася хармония и душевен уют, помага за справяне със стреса и агресията. Изработката на гоблен изисква търпение, постоянство и прецизност. Подходящ инструмент е за социална интеграция на лица с интелектуално изоставяне. Проектът развива устойчив модел за сплотяване на жените гобленарки в общината като ги овластява да приложат своя опит в провеждане на трудотерапевтична рехабилитация в ДЦ за деца и възрастни с увреждания „Света Неделя”. В създадената «Бродирачница» 18 деца и възрастни, направлявани от активистки на проекта, ще учат като изработват гоблен.
Процесът на изработка на гоблен е бавен, изисква време, търпение. Той е средство за справяне със стреса, агресията и уплътняване свободното време. Практикуването на тази техника с време се превръща в страст и се засили особено по време на ковид изолацията. Набавянето на схеми, конци и панама не е евтино и това прави гобленарството скъпо хоби. Проектът създаде пространство за гобленарска раздумка, обмен на модели и материали между рисуващи с игла жени. Те, обединени в общност, имаха възможност да се запознаят с нови техники на работа. Една част от тях участваха в обучения за набавяне на схеми от Интернет и разработване на модели по снимка. Други, участвайки в конкурс за разказване на истории свързани с тяхното хоби, спечелиха пълен комплект за изработка на гоблен. Интересен е фактът, че проектът благодарение на неговия сайт и социалните мрежи достигна до хора извън общината. Участници от Варна, Русе, София и Благоевград проявиха интерес към конкурса и разработените ръководства.
Проектът даде възможност на малка част от общността да приложат своите знания и умения сред уязвими групи в ДЦ „Надежда“ . Организирани бяха 17 занятия в така наречената „Бродирачница“, където деца и възрастни с ментални проблеми от центъра рисуваха с игла по модел ( панама, конци и схема за изпълнение). Работата в „Бродирачницата“ бе забавна и доведе до положителна промяна сред обучаваните. Радостта им от направеното и получените сертификати е голяма. Те станаха по-спокойни и по-уверени в себе си. Добиха самочувствие на творци и желание да общуват с хора извън центъра и семейната среда. По-лесно се справят с агресията, познават дейност, която могат да извършват когато са сами. Проектът доведе до положителна промяна и върху първата група. Жените гобленари получиха удовлетворение от това, че популяризират гобленарството като турдотерапия сред хора с ментални увреждания. Работата в „Бродирачницата“ ги направи обичани и желани в центъра. Техният социален живот е обогатен.
Голям интерес към техниката за създаване на модел за гоблен проявиха учениците от 4 клас на2ОУ по време на проведения урок на тема „Гобленът и компютърната графика“. По време на практическата част на урока, учениците кодираха изображение и откриха прилика между техниката за изготвяне на гоблен и представянето на изображение в паметта на компютъра.
Полезни връзки, свързани ръководителя на проекта