от Alice Taylor | EURACTIV.com | translated by Антония Коцева
Пандемията предизвика сеизмична промяна в начина ни на работа, когато милиони европейци преминаха към работа от вкъщи. Но след премахването на ограниченията мнозина не пожелаха да се върнат в офиса.
Осъзнавайки, че могат да работят отвсякъде, милиони хора избраха да заменят мрачното си ежеднение с плажовете на Южна Европа, старинни балкански градове или заснежените склонове на българската Пирин планина.
Някои работодатели очакват работниците да се върнат в офиса. Какво обаче се случи с тенденцията за дистанционна работа и кои държави се стремят да извлекат печалба от европейските дигитални номади?
Според данни от Eurofound около 41,7 милиона служители са работили от разстояние в целия ЕС през 2021 г., което е два пъти повече от 2019 г. Въпреки че броят им е намалял леко през 2022 г., тенденцията отново ще се повиши поради техническия напредък и предпочитанията на работодателите към дистанционна работа.
Докладът констатира, че става все по-ясно, че този нов работен режим се нуждае от нови регулаторни рамки, като се вземат предвид съществуващото законодателство и споразуменията на социалните партньори.
Ивалио Калфин, изпълнителен директор на Eurofound, каза пред EURACTIV, че дистанционната работа ще остане, но трябва да се вземат предвид условията на труд.
„Правителствата не само трябва да подкрепят социалните партньори, но и да помислят за тези професии, при които дистанционната работа не е възможна и където условията на труд трябва да бъдат допълнително подобрени, за да се отговори на недостига на работна ръка.“, обясни той.
В момента няма общоевропейско законодателство за хармонизиране на стандартите за дистанционна работа или защита на работниците, но Калфин каза, че преговорите са в ход и положителен резултат се очаква до лятото.
Европа е водеща в световен мащаб по предоставяне на най-голям брой визи за дигитални номади, предимно на граждани на трети страни като американци, британци, руснаци и канадци. В момента в цяла Европа се предлагат визи на 19 държави .
От тези, които наричат себе си дигитални номади, почти 60% са работили дистанционно през последните две години.