В момента за ресторанти и заведения има диференцираната ставка на ДДС в размер на 9%. Тя бе намалена заради ковид пандемията.
Динкова заявява, че като министър на туризма е силно притеснена от сигналите, които двете сдружения са изпратили към българските потребители, заявявайки че ще съдят клиент за това, че си е позволил да повдигне въпрос за спорна търговска практика. Става дума не точно за цената на месото, а за това, че в менюто е посочена цена за 100 гр. От КЗП заявиха, че ценоразпис за 100 г. е допустим само за много скъпи екзотични риби и други, които клиентът може да види на живо.
„Напомням, че обществото, срещу което тази асоциация открито застава беше, и до днес е толерантно към ресторантьорския сектор, който губеше пари и клиенти в първите месеци на пандемията. За да ги подпомогне, държавата – респективно всички ние – се лиши от многомилионни приходи, които останаха в собствениците на заведения. Разбирам, че професионалните общности се създават, за да защитават групови интереси. Убедена съм, че бизнесът трябва да работи спокойно и без излишна административна тежест, но не приемам, че това трябва да е за сметка на останалата част от обществото“, казва министърът.
Тя заявява убеденост, че в случая повечето членове на асоциацията не споделят позицията на своето ръководство. „Неумелото управление на тази, а и на други подобни кризи, нанася непоправими щети върху имиджа на целия български туризъм. Призовавам асоциацията на ресторантьорите да преосмисли цялостното си поведение по отношение на клиентите си, както и към по-отговорно отношение към образа на българския туристически продукт“, пише Динкова. „В противен случай – предупреждава тя – ще ми е много трудно да защитя данъчните придобивки в бюджета за следващата година, тъй като няма да мога да намеря аргументи и подкрепа за това в българското общество“.