Целта на проекта е да популяризира природното и културно наследство на трансграничния регион на гръцката община Пагайо и българската община Сандански чрез засилване на алтернативния и религиозен туризъм.
За да постигне тази цел, проектът следва следните конкретни цели:
1) подобряване на инфраструктураta за културни събития,
2) разнообразяване на културния живот като алтернативна форма на обмен в областта на туризма;
3) подобряване на алтернативния и религиозен туризъм в района,
4) подобряване на капацитета на публичните власти и заинтересованите страни в туризма за управление и планиране на туризма.
За постигането на горепосоченото проектът предвижда следните дейности, които се изпълняват от партньорите по проекта от гръцка и българска страна:
• Рехабилитация на инфраструктура: Народно читалище „Отец Паисий – 1919“ в гр. Сандански със зала за провеждане на събития; Метох на скита Св. Андрей от Света гора и културен център на стария град Пагайо
• Разработване и пилотно тестване на уеб система за подпомагане на алтернативни форми на туризъм
• Проучване на подходящи обекти за религиозен туризъм, създаване на религиозни туристически маршрути, със специфичен подход към хората с увреждания,
• Организиране на промоционални събития
• Повишаване привлекателността на Роженския манастир като значим обект на религиозния туризъм
• Проучване на религиозните празници в района, които могат да се използват като разнообразна форма на туризъм и организиране на 2 религиозни празненства във всяка страна
• Организиране на дни за културен обмен със специален акцент върху християнските ценности, включващи изложби, музика и др.
Реновираната по проекта инфраструктура за дейности в областта на културата в община Пагайо представлява Метох на скита Св. Андрей от Света гора и културен център на стария град Пагайо.
След реновирането си сградата ще се използва за провеждане на културни събития и ще бъде част от активите на община Пагайо.
По проекта от българска страна е реновирана сградата на читалище „Отец Пайсий – 1919“, гр. Сандански.
От 1926 г. се създава хор за школувано пеене и се развива богата концертна дейност. През същата година се основава и духов оркестър. В края на 1929 г. е построена новата сграда. В новата сграда на читалището се създава и библиотека, като в края на 30-те години в нея вече има близо 1000 тома. От тогава до днес читалището развива образователна, просветителска и културна дейност, като към настоящия момент над 300 деца и младежи посещават различни образователни школи, танцови, инструментални и певчески състави към читалището.