ВИЗИТКА
„Има рима“ се нарича сайтът, който предлага на посетителите си гатанки. Какви функционалности има още сайтът?
„Има рима“ (https://imarima.com/) е една много интересна игра с гатанки, в които трябва да познаете две римувани думи. Тези думи в комбинация образуват забавна фраза. Например „неук борсук“. Лесно е. Има думички, които са лесни дори за деца, които не ходят още на училище. Има, впрочем, гатанки за всички възрасти. Можете да опитате играта на посочения по-горе линк.
Ето гатанка от 8 август. Тя гласи така: по-тежък от въздуха летателен апарат с лош характер. Втората ни думичка в случая е „самолет“. Играещият трябва да открие първата. Ако играещият успее да разгадае една от думите, нататък е много лесно, защото втората бързо му хрумва. Търсим дума, на която последната сричка е също „лет“. Имаме винаги и два жокера. Първият ни дава една замъглена картинка, която не винаги помага. Но можем да поискаме втория жокер, който дава началните букви на търсената дума. Ето – тя започва с „п“ и завършва на „лет“. Какво е това нещо, което има лош характер и изпълнява двете посочени условия?
Не знам, не мога да се досетя…
„Проклет“ е думичката. „Проклет самолет“ е римата. Да, понякога е трудно да се досетим. Изходът е да натиснем червеният бутон. Това е аварийният изход…
Играта ти е некомерсиална, нали?
Да, към момента е безплатна, няма реклами, може да се играе на воля. В комплекта има вече над 100 рими. Всеки ден се появява нова двойка думички, които се римуват. Ако сме любопитни да проследим старите думички, използваме синия бутон. Началото на „Има рима“ е на 10 май, когато стартира сайтът.
Как ти хрумна да създадеш точно такава игра?
Вкъщи често играем на логически игри. Имаме например една настолна игра на думи, която се нарича „Оле“, на която често играем. Харесваме и друга, която се казва Wordlе, на английски език https://www.nytimes.com/games/wordle/index.html. Българската ѝ версия носи името „Думинация“. https://nauchi.bg/duminaciq. Идеята тук е от комплект букви да съставите смислена дума.
За да направиш „Има рима“ ти е помагал друг санданчанин…
Да, тази игра е със санданска ДНК. Костадин Просеников ми помогна с кода на JavaScript, защото едва това лято започнах да уча този програмен език. „Има рима“ всъщност е дебютният ми проект.. Та Коцето ми помогна с кода, особено в онази част от сайта, която управлява логиката, проверява думите и сравнява буква по буква – дали са верни, а също така и сглобяването на самата дума. Алгоритъмът е подобен на решаването на кръстословица.
Идеи за следващи игри?
Много са идеите, надявам се да имам време за тях. След като понаучих малко JavaScript, ще ми бъде, надявам се, по-лесно занапред.
Коя е първата ти игра?
Първата ми издадена игра е настолната „Чейнчаджията“ https://theexchangeman.blogspot.com/. Тя е игра с карти, със сюжети от времето на социализма, за онези колоритни субекти, които обменяха валути тогава, нарушавайки закона. Човек тогава не можеше да обмени долари и марки в чейндж бюро или банка. Всички, които са имали съзнателен живот преди 1990-та година, знаят, че пред софийската сладкарница „Магурата“ се правеше обмяна на валути. Незаконна, според тогавашните правила. „Магурата“ беше на „Витошка“, близо до НДК. Същото се случваше и пред корекомите, например този, до хотел „Рила“. В Сандански имало ли е такива места?
Със сигурност, но не ги знам. В онези години живеех в Струмяни и си спомням за поне двама-трима именити чейнчаджии. Те проходиха добре първите години на новия капитализъм, хаха! Особено по време на войната в Югославия.
Та… „Чейнчаджията“ е игра, която включва елементи от класически игри – „Румб“, „Война“. Получи се интересен коктейл от класически игри и нови елементи, които ние сме добавили. Най-готиното са картинките, които са карикатури.
Други игри?
След „Чейнчаджията“ последва друга игра – тя се нарича „Прехода“. Както се досещате при нея темата е дългият и май все още продължаващ преход от социализъм към сегашната демокрация.
Интригата?
В „Прехода“ се опитваме – отново със забавни карикатурни илюстрации, да представим на децата този бурен обществено-политически процес. Една от илюстрациите е на мутра, с присъщите бухалка и анцуг, илюстрация на хиперинфлацията и поредицата от икономически кризи, режим да тока и т.н. Имаме и една специална детска игра, тя излезе през март 2023 г. и се казва „Зарзават“. Отново игра с карти. Амбицията ни е сериозна с тази игра – да научим децата как да се хранят здравословно и как да придобият добри хранителни навици. А това означава да консумират повече плодове и зеленчуци. Как го правим това? На всяка карта има плод или зеленчук и един, два или три интересни факта за него. Плодчетата или зеленчуците говорят с балончета, точно както при комиксите. Художник на тези игри е Игор Заковски. Идеята ни е ясна – да насърчим децата да се интересуват от полезните за тях храни и да прочетат нещо допълнително за тях. С малинките и ягодките е лесно, но с ряпата, патладжаните и тиквичките е малко по-трудно, докато не разберат какви вкусни ястия могат да се приготвят с тях. Например супа от ряпа или аспержи със сос холандез. Надяваме се да предизвикаме интерес у някое дете да опита такава супа.
А защо не и родителите!
Да, много от тези факти дори родителите не ги знаят, като това, че доматът е плод, както и краставицата, тиквичката, чушката и патладжанът.
А „Бай Ганьо – Европееца“ какво представлява?
Тя е завършека нас поредицата, още едно намигване към нашата българска действителност – социализма, прехода към демокрация и европейското ни настояще
Защо не ги предложиш тези игри на Министерството на образованието?
Да, прав си „Зарзават“ би имала място в предучилищните групи на детските градини и първите класове в училищата.
Колко време ти отнема да създадеш една игра?
Около 3-4 месеца. Това е периодът на разработка, дизайн, печат, след което я издаваме. Ако е успешна, я преиздаваме. „Чейнчаджията“ е в продажба от 2020 г. Продаваме ги в книжарниците или магазините за настолни игри, каквито в София има много.
Извън игрите, какво друго твориш?
Аз съм графичен дизайнер. Основно създавам фирмени лога и уеб сайтове, както и ретуш във Photoshop.
Колко години живееш със семейството си в София?
Около 4 години. Но съм неохотен софиянец. Връщаме се тук през почивните дни и ваканции. Ако можехме да избираме, със сигурност нямаше да сме в столицата, а да изберем някой по-приятен град. Аз бих могъл да работя от вкъщи, но моята съпруга работи в държавната администрация и няма как.