Това става по силата на новия Колективен трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование, който подписаха днес министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и социалните партньори, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Последното увеличение на учителските заплати беше направено през август, но със задна дата от 1 януари 2023 г.
Минималната основна заплата за старшите учители и старши възпитатели става 1911 лв. (досега 1763 лв.), а за главните учители и главните възпитатели – 1985 лв. (досега 1831 лв.). Директорите ще получават най-малко 2257 лв. основно възнаграждение (досега 2082 лв.), а заместник-директорите – 2088 лв. (досега 1926 лв.).
Заплата в размер на 1853 лв. ще получават и всички останали педагогически специалисти – ресурсни учители, възпитатели, ръководители на направление „Информационни и комуникационни технологии“, логопеди, психолози, педагогически съветници, корепетитори, хореографи, рехабилитатори на слуха и говора и треньори по вид спорт в училищата и детските градини.
Инструмент, който властите не искат: за какво може, но не се ползва тестът PISA
В новия Колективен трудов договор се повишават работните заплати и на работниците и служителите от непедагогическия персонал, като по-високо е нарастването при служителите, притежаващи съответната професионална квалификация, както е например при помощник-възпитателите в детските градини.
Заложено е и увеличение на допълнителните трудови възнаграждения на педагогическите специалисти:
- за лекторските часове
- за професионално-квалификационна научна степен
- за водене на задължителна документация
- за работа при специфични условия на труд
- за провеждане на допълнително обучение на деца и ученици
- средства за работно облекло и др.
За увеличението на заплатите на педагозите са осигурени близо 290 млн. лв. от държавния бюджет.