Осоляването на храната увеличава риска от рак на стомаха с 41%
Въпреки че приемът на сол е свързан с деменция и риск от диабет тип 2 , журито все още не знае как допринася за риска от рак на стомаха. Някои проучвания предполагат, че високите количества диетична сол разрушават стомашната лигавица, което я прави по-податлива на колонизация от H. pylori бактерии, добре известен рисков фактор; други показват положителна връзка между рака на стомаха и количеството консумирана сол, независимо от инфекцията с H. pylori
Има само няколко проучвания, изследващи връзката между приема на сол и рака на стомаха, и по-голямата част от тях са фокусирани върху азиатските популации. В ново проучване изследователи от Медицинския университет във Виена (MedUni Vienna) проучват дали има връзка между добавянето на сол към храната на масата и риска от рак на стомаха при възрастни във Великобритания.
Изследователите са получили данни от UK Biobank, голямо популационно проучване на възрастни в Обединеното кралство, за 471 144 лица. Средната възраст на участниците е 56 години, а 53,9% са жени. Участниците бяха попитани: „Добавяте ли сол към храната си? (Не включвайте солта, използвана при готвене)“ и може да отговори „никога/рядко“, „понякога“, „обикновено“, „винаги“ и „предпочитам да не отговарям“. Изследователите също събраха данни за състоянието на рак на стомаха на участниците , статус на инфекция с H. pylori и дали са имали съпътстващи медицински състояния.
В продължение на почти 11 години проследяващи данни, има 640 случая на рак на стомаха. Като се вземат предвид демографските, социално-икономическите фактори и факторите, свързани с начина на живот, както и съпътстващите условия, участниците, които съобщават, че винаги добавят сол към храната на масата, имат 41% повишен риск от развитие на рак на стомаха в сравнение с тези, които никога/рядко са го правили.
„Нашето изследване показва връзката между честотата на добавена сол и рака на стомаха и в западните страни“, каза Селма Кронщайнер-Гисевич от Центъра за обществено здраве на MedUni Vienna и водещ и съответен автор на изследването. Честото осоляване увеличава риска от рак на стомаха
Изследователите казват, че да попитате някого колко сол добавя към храната си на масата е лесен начин за медицинските специалисти да преценят приема на сол. Освен това, той лесно се превръща в послание за общественото здраве, което може да помогне за намаляване на общия прием на сол от отделни лица и популации.
Проучването има ограничения, както посочват изследователите. Докато беше използвана голяма кохорта, броят на случаите не беше достатъчно висок, за да се оцени влиянието на потенциални модификатори като възраст, пол, етническа принадлежност, инфекция с H. pylori или статус на тютюнопушене. Както споменахме, инфекцията с H.pylori е добре известен рисков фактор за рак на стомаха. Изчисленото разпространение на инфекцията сред участниците в Biobanks в Обединеното кралство е 0,3% спрямо изчислено разпространение в Обединеното кралство от 35,5%, което означава, че ефектът от инфекцията с H. pylori „най-вероятно е бил подценен“.
Съществува и проблемът с липсата на подробни диетични данни за всички участници относно съдържанието на сол в храната, която са яли.
„[Ние] не разполагахме с данни за приема на сол чрез храни за цялата кохорта на Biobank в Обединеното кралство, въпреки че настоящите анализи в подгрупа от участници с подробни данни за диетата показват, че хората, които добавят повече сол, също са по-склонни да консумират храни с по-високо съдържание на натрий; по този начин и като се има предвид, че диетичният прием на сол е предразположен към грешки в измерването, истинските връзки между приема на сол и риска от рак на стомаха може да са по-силни от тези, наблюдавани в това проучване“, казаха те.
Въпреки своите ограничения, проучването е поучително за свързване на честотата на консумация на сол с риска от рак на стомаха при неазиатските популации.
„Искаме да повишим осведомеността за отрицателните ефекти от изключително високата консумация на сол и да предоставим основа за мерки за предотвратяване на рак на стомаха“, каза ръководителят на изследването Тилман Кюн.