Направете, моля, кратка визитка на ДГ „Пролет“ – деца, учители, помощен персонал…
ДГ „Пролет”, гр. Сандански, функционира с единадесет целодневни групи за деца от 3 до 7-годишна възраст.
Девет от тях са в централната сграда, на ул. „Теменуга” №2 и две – във филиални групи: на ул. „Шейново”№6 и в село Лешница.
Историята на ДГ „Пролет” е традиции и ритуализация*.
Образователната институция има утвърден щат – 42 души.
По системата за кариерното развитие в детското заведение има 16 старши учители и 8 учители. Всички те са един добре подготвен педагогически персонал. Всички учители са провоспособни и имат необходимата професионална квалификация.
Най-важното за нас е детето да бъде в сигурна, позитивна и стимулираща среда, в която да се чувства обичано и ценено.
Какви нови програми или инициативи планирате да въведете през тази учебна година?
Продължаваме – за осма поредна година – да осъществяваме нашите вътрешни проекти. Част от тях, за трета година, са с национален характер – „Фестивал на приказката“, „Забавна математика“ и „Движи се безопасно“.
Ежегодното карнавално шествие една прекрасна инициатива, която организираме с екипа ми.
През тази година спечелихме и Националната програма „Хубаво е в детската градина“. Тема е „Приказно пътешествие в света“.
Следвайки основните принципи на образователната политика в Детска градина „Пролет“, включихме като приоритет в проектното предложение „Приказно пътешествие в света на здравето“ усвояването на система от правила и изисквания за здравословен начин на живот и екологично поведение, приобщаване на семейството така, че то да бъде активен партньор и сътрудник в тази дейност.
Осъзнаваме необходимостта от изграждане на осъзнато отношение към здравето. То е основна ценност. За да постигнем вътрешна мотивация за здравословно поведение у децата, решихме да задълбочим работата по изработване на социални умения и навици за здравословен начин на живот, личностно ангажиране и отговорност на подрастващите към собственото здраве.
Ще го направим с реализиране на дейностите, заложени в проекта, чрез:
- активното включване в планираните дейности на деца, родителите и външните структури;
- прилагането на иновативни практически ситуации, за да провокираме любопитството на децата към естествената околна среда, към забравените традиции и живите вкусове.
Убедени сме, че по този начин децата забележимо ще разширят възгледите и познанията си за околната среда, за здравословните храни, за традиционните народни игри, присъствали в бита на българите.
Концепцията е насочена към възпитаване на комплекс от качества у личността, позволяващи й да живее здравословно, да действа хармонично в обкръжаващата среда, съобразно екологичните закони, които съхраняват природата.
Обединяваме усилията си, в името на каузата, за да изградим още в предучилищна възраст балансирани хранителни навици у подрастващите и в същото време да подкрепим родителите в отглеждането на здрави и щастливи деца.
Към момента се реализират и ще продължат да се провеждат няколко иновативни минипроекта със съдържателни и действени характеристики за децата в детската градина, които са съобразени с тяхната възраст.
„Без приказка в играта — казва Ран Босилек, — изгасва слънцето на детския живот, пресъхва живителният сок, който е първоизточникът на сила, радост и здраве…“
Целта на екипа на ДГ „Пролет” е приказките да се използват като дейности, които надхвърлят въпросите, свързани с темата хранене и включват културни, екологични и сензорни аспекти, като не само да прехвърлят знания, но и популяризират здравословни хранителни навици и поведение, във формална и в неформалната образователна среда.
В допълнение към насърчаването на здравословни навици и поведение разработването на приказки с целенасочени здравни послания може, наред с другото, да повиши готовността на децата да вкусят здравословни храни и им предложи децата нови преживявания.
Приказките също са практичен метод за достигане и до родителите – чрез здравно образование, ръководено от децата в техните домове.
Децата носят нов ентусиазъм у дома и дори могат да поставят изисквания пред родителите да бъдат следвани нови здравословни хранителни навици, за които са научили в детската градина. По този начин децата ще привнесат ползи за цялото семейство.
Нашата работа следваме класическите образователни подходи, но не се колебаем да работим по иновативни педагогически стратегии и практики, които дават възможност за себеизява на децата.
Смятаме, че образователната среда е ключов фактор, който ще създаде благоприятни условия за формиране и развитие на детската личност. Активностите по този проект ще допринесат и за създаването на здравословен образователен климат и взаимоотношения между родители, учители и деца, основаващи се на доверие и споделяне.
Вярваме във всичко това, вярваме и в силата на детските мечти, но най-вече вярваме в децата!
Какви мерки се взимат за безопасността и здравето на децата?
В ДГ работят и медицински сестри, които са на разположение ежедневно.
В детското заведение идва ресурсен учител от РЦПППО (Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование – Благоевград).
При нас има назначени психолог и логопед, работещи по Проект BG05SFPR001-1.003-0001 „Силен старт“, финансиран от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз.
През всеки ден от работната седмица се осигурява пропускателен режим за родители и деца, като наблюдението се осъществява от учителите и помощник-възпитателите.
Правилникът за пропускателния режим регламентира основните изисквания и реда за пропускане и престоя на учители, служители, деца, родители, външни граждани и МПС, внасянето на обемисти багажи, товари, както и изнасянето на материални средства в и от сградата на детската градина.
Охраната в детската градина се осъществява от фирма, която извършва сигнално-охранителна дейност. Има изградено и видеонаблюдение в централната сграда и филиалите.
В ДГ „Пролет“ се приготвя храна според изискванията на РЗИ за рационално хранене и по рецептурник утвърден от Министерството на здравеопазването. В кухненският блок се приготвя и храна за децата, посещаващи филиалните групи към ДГ „Пролет“ .
Менюто се изготвя от технолог по храненето към Дирекция „Образование, култура, спорт и социално дело“ и е единно за всички деца, съобразено с изискванията на Наредба №6/10 август 2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детските градини. В ДГ „Пролет“ има комисия, която отговаря за храната. Комисията включва медицински специалист, касиер-домакин, готвач.
За гарантиране на здравния статус на всички заинтересовани страни с достъп до ДГ „Пролет“ са осигурени и гарантирани здравословни и безопасни условия на труд, пожарна и аварийна безопасност.
Сградният ни фонд отговаря изцяло на изискванията на Наредба №3/05.02.2007г. на Министерството на здравеопазването за здравните изисквания към детските градини.
Интериорът на градината е естетически издържан и функционално организиран. ДГ „Пролет“ с богат методичен кабинет, физкултурен салон, кабинет по приобщаващо образование и сензитивна стая.
Край на първа част
Детското заведение има свои ритуали, които традиционно се спазват.
- За откриване на учебната година за всички деца и посрещане на децата от подготвителните групи в занималните.
- За закриване на учебната година и връчване на удостоверение на децата завършили подготвителна група.
- За награждаване на учители.
- За посрещане на делегации и гости.
ДГ Пролет“ има и свои символи:
- Лого.
- Знаме.
- Химн на детската градина.