По-тревожното от проучванията е, че потребители до 30-годишна възраст вземат кредити, за да отидат в чужбина или да си купят модерна техника и дрехи. Не са малко и тези, които харчат цялата си заплата в нощни заведения и казина. Затова им се налага да изтеглят заем, за да запълнят дупките в бюджета си до следващата заплата, показват данните, събрани от съдебните изпълнители.
„Необмислените покупки и честото вземане на пари назаем са показател за липсата на финансова култура и грамотност при подписване на договори за кредит и неправилно разпределяне на приходите и разходите“, алармират от камарата.
ЧСИ-тата наблюдават и устойчива тенденция да се увеличава делът на тези, които прибягват до заеми, бързи и потребителски кредити, основно сред хора в началото на своята трудова кариера и студенти. Те изпитват затруднения при месечното изплащане на вноските, защото работят сезонно, а ако са на постоянна работа, то е предимно в сферата на услугите, които са ниско платени.
От бранша отчитат това като тревожна тенденция и започват кампания за ограмотяване на младите хора как да управляват личните си финанси без да влизат в спирала от дългове. От камарата отбелязват, че влизането в дългова спирала на младежите може да съсипе не само обещаващата им кариера, но цели животи.
През учебната 2024/2025 г. камарата адресира проблема чрез национална кампания „Управление на лични финанси и кредити – основни правила и информирани решения“. В рамките на кампанията в класните стаи на най-големите ученици (в 11-и и 12-и клас, 17-19-годишни) ще влизат съдебни изпълнители, които да разяснят на младите как да се грижат за личните финанси, да управляват приходите и разходите си, да планират кредитите и ще им дадат също базови знания за тях. Кампанията започва в сряда от столичното 127. СУ „Иван Николаевич Денкоглу“.