Какви бяха основните акценти в работата на музея през отиващата си 2024 г.?
Работата на Археологически музей Сандански през последните години обхваща всички аспекти и функции на музей, както са приети в международните определения за музей, въведени и у нас чрез Закона за културното наследство – издирване, изучаване, съхранение и популяризиране на културното наследство. Представители на музея взеха участие в няколко теренни археологически проучвания, както в община Сандански, така и в други общини.
За четвърта поредна година се извършиха теренни издирвания на археологически обекти като за тази година бяха регистрирани над 30 нови и актуализирани стари обекти на територията на община Сандански.
За трета година се проведоха археологически проучвания в град Мелник на обект „Арменска църква“. За същия обект имаме одобрен проект към Министерство на културата за изготвяне на проект за реставрация и консервация на обекта. Целта ни е да възстановяваме поетапно, след всеки сезон, разкритите структури. По този начин процесите на проучване и възстановяване ще вървят паралелно и при приключване на работата ще имаме един завършен обект. Представители на Археологически музей Сандански взеха участие и в проучванията на други обекти – Хераклея Синтика и Епископска базилика. Всички находки от проучванията в община Сандански са предадени в музея и предстои тяхната научна обработка. Имаме участие в три конференции, четири публикации са дадени за печат.
- Имате ли нови експонати, които обогатиха колекцията на музея? Как бяха открити или предоставени те?
Както вече посочих, материалите от проучванията са предадени в музея и предстои тяхната обработка. Може би тук е мястото за едно пояснение, което колегите в музеите знаят, но за останалите е редно да се обясни. Един артефакт минава дълъг път от археологическия обект до експозиционната витрина. След намирането му на терен, той се предава в музей, където се извършва процес по идентификация, т.е. събират се всички възможни данни за него – какво представлява, при какви обстоятелства е намерен, кога се датира, в какво състояние се намира, възможни паралели (има ли други подобни артефакти, къде са намирани, къде са публикувани и т.н.). Този процес се извършва за всеки един предмет, който постъпва в музея. След това е важно да се прецени как и дали даден артефакт може да се впише концептуално в изложба или експозиция и едва тогава публиката би могла да се запознае с него.
- Какви изложби организирахте и каква беше публиката за тях?
Археологически музей Сандански спазва традицията от последните години да предоставя пространство за изложби и събития. Организирани са няколко изложби на местни художници и представяния на книги. Тази година експериментирахме и с концерт на живо на Милена Славова, съчетан с лекция и изложба. Беше сполучливо като формат, получихме много положителни отзиви и се надявам и другата година да направим нещо подобно. Публиката за всяко събитие е различна поради различния характер на всяко събитие, но като цяло такива мероприятия са насочени към по-образованата и културна част от обществото.
- Какви бяха най-значимите археологически находки през годината?
За нас няма значими и незначителни находки. Ние сме професионалисти и третираме всеки предмет еднакво. Интересни за науката, а надявам се и за публиката, находки имаме от проучванията в град Мелник. Там намерихме още части от средновековен стенопис и строителен надпис. Стенописите се реставрират от един от най-добрите реставратори, така че се надявам в близко бъдеще да можем да ги представим пред публика.
- Какъв бе интересът на посетителите към музея тази година? Има ли увеличение на посещенията?
Колегите от „Дестинация Сандански“ наскоро бяха споделили, че 2024 г. е рекордна по отношение на брой нощувки в община Сандански. Съвсем закономерно и при нас посещенията също бележат ръст.
- Провеждаха ли се образователни инициативи за деца и възрастни?
Да, продължаваме усилията за привличане на деца в музея. Разработваме и нови програми, които да предложим следващата година. Някои хотели ни включват в техни пакети за посещение, дори организират игри при тиймбилдинг да издирват предмети в експозицията. Дори някои от програмите ни стават и за възрастни, като да си отсечеш монета или да си направиш мозайка.
- Какви са плановете на музея за следващата година?
За съжаление е трудно да се планира, с оглед несигурността на финансирането на проектен принцип. Това, което планираме, се основава единствено на собствените ни приходи, а те не са достатъчни за мащабни инициативи. На този етап планираме да въведем виртуална разходка в ранно-християнския комплекс, заедно с част от античната улица до него. Възстановката е с изключително високо качество на изображението и достоверността, създадена е да бъде интерактивна, т.е. да има взаимодействие между потребителя и околната среда. Ще кандидатстваме отново за финансиране за проучвания в Мелник, Ласкарево, некрополът при с. Палат, както и теренни обходи в община Сандански. Надявам се, че и проектът за Конака в град Мелник ще стартира.
- Какви са основните предизвикателства, пред които се изправяте, как планирате да ги преодолеете?
Както вече казах, основното предизвикателство е да се осигури устойчиво финансиране. Проектният принцип е добър при определени обстоятелства, но в никакъв случай не може да осигури устойчивост на планирането и на резултатите. Собствените приходи са сравнително успешен модел, но за по-мащабни дейности, като археологически проучвания или големи ремонти, не са достатъчни. Казвам го това, защото в последно време се шири концепцията, че музеите трябва да се регулират на пазарен принцип, т.е. да се акцентира върху приходната част. Ще дам един пример защо това е невъзможно. Най-посещаваният музей в света е Лувъра. Дори те са субсидирани допълнително за да покрият разходите си, защото приходите им не са достатъчни. Това предизвикателство няма бързо и лесно решение. Продължаваме да градим устойчивост на приходите и чрез малки стъпки да вървим напред. С тези приходи можем да поддържаме добро ниво в научната дейност, както и навременни ремонти на сградния фонд, които да ни спестят необходимостта от мащабни строително-ремонтни дейности.