Ведомството публикува проекта на Бюджет 2025, в който е заложен невероятен ръст на приходите от 20 млрд. лв. с нестандартни мерки, които хем да позволят щедрите бюджетни разходи, хем да се покрие критерия за еврозоната.
Според разчетите на МФ увеличаването на акциза на тютюневите изделия ще влезе в сила от 1 март, а за алкохола – поетапно от 1 юли 2025 г.
В момента приходите от акцизи в България са около една десета от общите.
За догодина е планирано приходите от акциз да достигнат около 8.5 млрд. лв., т.е. малко под 10% от всички планирани бюджетни постъпления. Повече от половината от тази сума пък се дължи на тютюневите изделия – 4.6 млрд. лв.
Справка на Economic.bg в Агенция „Митници“ показва, че за първите три тримесечия на 2024 г. приходите от акциз върху тютюневите изделия са 2.8 млрд. лв. при общи приходи от акцизи в размер на малко над 5 млрд. лв.
Тъй като България е с най-ниските акцизни ставки върху тютюневите продукти в Европейския съюз, с Бюджет 2023 бе приет акцизен календар за вдигане на налога. Той се спазваше две години, но сега Министерството на финансите предлага да се наруши и да се изготви нов, който ако се спази, догодина акцизите върху тютюневите изделия ще достигнат нивото, на което трябваше да бъдат чак през 2026 г., или две години за една.
По-висок акциз за алкохола
МФ предлага и вдигане на акцизите върху алкохола – както върху твърдия, така и върху бирата, включително тази от малки местни пивоварни. За разлика от ситуацията при тютюна, акцизът върху алкохола обикновено има малък ефект върху хазната – по данни на Агенция „Митници“ за първите три тримесечия делът им е едва около 5% от общия събран акциз, или около 260 млн. лв.
Очакваният ефект за догодина от тази стъпка е малко над 100 млн. лв.
Любопитен факт е, че според заложеното в прогнозата на МФ акцизът върху спиртните напитки и междинните продукти трябва да продължи да расте и през следващите години, т.е. изглежда, че не е само еднократна мярка за догодина, а подобно на тютюневите изделия се изготвя календар, в който ставките да растат поетапно. А сметките показват, че за 2026, 2027 и 2028 г. всъщност ръстът ще бъде по-осезаем.
Като аргумент за мярката МФ посочва, че цели подобряване здравето на населението и предотвратяването на злоупотреби с твърд алкохол, но това е още един пример за опита на ведомството да намери нестандартни източници за финансиране на дефицита.
В своя позиция алкохолните компании прогнозираха вдигане на цените на алкохолните напитки с 10% и ръст на нелегалния пазар и домашно приготвяните алкохолни напитки като ракия и вино.