Имунитетът от ваксина и от боледуване е нещо много важно, каза проф. Тодор Кантарджиев в студиото на Денят с Георги Любенов по БНТ.
Според едно изследване от 1000 преболедували се разболяват повторно 7 човека, а от имунизираните – 60 човека. Но те ще го изкарат по-леко и по-малко хора ще заразяват, защото ще имат по-малко вирус в носа. Така че винаги има пробиви!
Пример ще дам с ваксината за детски паралич – 60% от бебетата не реагират на първата ваксина, затова се правят три ваксини, а след това още една!
Според първите изследвания от пролетта клетъчният имунитет за конкретния щам на вируса се запазва за десетки години или до живот. Добавянето на ваксина след преболедуване не пречи на клетъчния имунитет, дори напротив. Защото системата на имунитета е такава, че още едно антигенно дразнене не вреди.
Когато клетките на паметта са ти в лимфните възли, при контакт с вируса е възможно да боледуваш 2-3 дни докато се включи системата на имунитета и те защити напълно.
Ако имаш клетъчен имунитет, който ще те предпази от тежко боледуване, от влизане в интензивно отделение или от смърт, то той може да се задейства за няколко дни, в които може да кихаш и кашляш, без висока температура, но в много по-малка вероятност можеш да заразиш някого, защото много по-малко вируси ще имаш в носа, отколкото ако не си имунизиран.