Това обяви Министерството на образованието и науката (МОН), като подчертава, че при финалния вариант за учебния график за предстоящата учебна година са взети предвид предложенията на учители и родители.
Първоначално ведомството предложи есенната ваканция да бъде 3 дни (1 до 3 ноември), а в пролетната ваканция бяха включени и почивните дни по Великден. По традиция за неучебни бяха обявени дните, в които ще се проведат националните външни оценявания след 7 клас. Графикът обаче беше разкритикуван от родители, а синдикати настояха в ученическите ваканции да не се включват официалните празници и уикендите.
„Министерството на образованието и науката изказва благодарност за официално получените 93 становища, от които 90 индивидуални, 1 от работодателска организация, 2 от синдикални организации и 4 от учителски колективи на училища. Всички те бяха детайлно разгледани и много от предложенията са залегнали във финалния документ, който ще се прилага през учебната 2024/2025 година“, пише в съобщението до медиите.
В проекта на график, предложен от министерството, се предвиждаше ваканция от 10 последователни неучебни дни за учениците от 1 до 11 клас в периода 12 април – 21 април вкл., а за дванайсетокласниците 5 дни почивка – от 17 април до 21 април вкл. В това разпределение се включваха и почивните дни за Великден. Според новия график:
- пролетната ваканция ще е в дните от 29 март до 6 април (с един ден по-малко от първоначалния график)
- почивката за зрелостниците ще е от 4 до 6 април
Министерството взе предвид и постъпилите искания за промени в почивката за учениците по Коледа и Нова година. В проекта бе предложена по-дълга зимна ваканция от 13 дни (24 декември – 5 януари вкл.) за сметка на само три дни почивка в началото на ноември (1 ноември – 3 ноември) и един (4 февруари) между двата учебни срока.
Синдикат настоява ученическите ваканции да не включват официални празници и уикенди
След множеството становища и предложения това бе преразгледано:
- коледната ваканция ще започне от 21 декември и ще продължи до 2 януари вкл.
- междусрочната се измества на 5 февруари
- есенната ваканция ще бъде от 31 октомври до 3 ноември.
За първи път изпитите след 7-и клас ще са в учебни дни
За да се предложи този увеличен брой почивни дни, дните за провеждане на изпити от националните външни оценявания стават учебни за всички ученици. Досега изпитите след 7 клас по български език и литература и по математика бяха в неучебни дни. „През предходната година за първи път националното външно оценяване за 10 клас бе проведено в учебен ден, с което системата се справи без сътресения. Това ще се приложи през учебната 2024/2025 година и за 7 клас, което ще позволи повечето почивни дни през учебния срок“, допълват от министерството.
За да се избегнат недоразумения, в заповедта, с която се определят датите за провеждане на изпитите е изрично записано, че за учениците в 7 и 10 клас, явяващи се на национално външно оценяване по български език и литература и по математика, учебният ден приключва с тяхното полагане. За останалите ученици директорите създават организация за провеждане на учебни занятия и дейности, като осигуряват възможности за работа по проекти, изнесени обучения, обучение от разстояние в електронна среда, и други подходящи форми, така че да не се пречи на провеждането на изпитите и да се гарантира спокойствие за явяващите се на тях. За създадената организация директорите на училищата издават заповед и информират родителите.
Датите за изпити от националните външни оценявания по български език и литература и по математика остават, както бяха предложени в проекта на МОН:
- за седмокласниците изпитите ще са на 18 и 20 юни
- изпитите в 10 клас ще са на 13 и 16 юни
- за четвъртокласниците изпитите ще са на 3 и 4 юни
- зрелостните изпити ще са на 21 и 23 май.
В резултат на постъпилите становища по време общественото обсъждане на проекта на график на учебното време вторият учебен срок за учениците от 1 до 3 клас ще приключи на 2 юни 2025 г., за дванадесетокласниците на 15 май, а за учениците от 4 до 6 клас на 16 юни.
Просветното министерство първо предложи забрана на частни е-дневници, после се отказа
Преди да утвърди графика МОН анализира обстойно всички постъпили предложения в хода на общественото обсъждане. Общото във всички тях бе желанието за повече, по-дълги и по-равномерно разпределени почивки за ученици и учители в рамките на учебното време. „Такъв винаги е бил и стремежът на Министерството на образованието и науката. Следва обаче да се отчитат различните нормативни изисквания при определяне на графика на учебното време“, пише ведомството.
В нормативната уредба е регламентирано, че първият учебен срок е с продължителност 90 учебни дни за всички класове и различен брой учебни дни за втория учебен срок за различните класове – 65 учебни дни за учениците от 12 клас, 70 учебни дни за учениците от 1 до 3 клас, 80 учебни дни за учениците от 4 до 6 клас и 90 учебни дни за учениците от 7 до 11 клас. Затова и всички предложения за промяна в графика на учебното време следва да се съобразяват с тези изисквания, обяснява министерството.