Какво е фъбинг и защо трябва да му обърнем внимание?
Фъбингът се е превърнал в ежедневие: двойки, които уж вечерят заедно, но не откъсват поглед от екрана; приятелски групи, където разговорът се размива между известия и скролване, семейства, които физически са заедно, но реално са разделени от дигиталния свят. Тази „нова нормалност“ всъщност измества значимите човешки връзки и ни лишава от пълноценната комуникация, която е в основата на отношенията ни с хората около нас.
На пръв поглед, телефонът е средство за забавление и начин за бягство от скуката. Но с времето тази безобидна привичка може да ни отдалечи от реалния свят, който е на една ръка разстояние – но недостижим.
Как стои въпросът в България?
Според данни от национално проучване на агенция „Арбитраж“ по поръчка на Yettel, над 40% от българите използват мобилни устройства повече от 4 часа дневно. Половината от тях прекарват дори над 6 часа пред екрана. Като основни причини за тази интензивна употреба участниците посочват навика (41%) и естеството на работните си задължения (37%), но немалка част използват това време за забавление в свободното време (26%) или се страхуват да не пропуснат важна информация (15%).
На фона на тази статистика, интересно е, че около 1/3 от хората са правили опити да намалят екранното си време и 27% дори твърдят, че са постигнали успех. Впечатляващ процент обаче (43%) никога не са се замисляли да предприемат стъпки в тази посока.
Кой обаче е най-добрият помощник, който ни мотивира да сложим екрана на пауза? Отговорът около който се обединяват 62% от българите е „Общуването с близки и приятели“, а всички останали дейности като физически труд (47%), пътуване (41%), четене на книга (38%) или спорт (34%) остават далеч назад.
Имаме ли нужда от дигитална пауза?
Непрекъснатото скролване и проверяване на известия в един момент започват да ни пречат да се наслаждаваме на пълноценни мигове с любимите хора, особено по празниците. А какъв по-добър момент от Коледа, за да си позволим такава „дигитална пауза“?
Въпреки че технологиите са нещо прекрасно и животът ни без тях би бил немислим, временното спиране на употребата на устройства е наистина добър начин да намалим информационния шум и да си върнем фокуса върху истинските разговори и ценните моменти с най-важните за нас хора.
Това осъзнават и над 76% от участниците в проучването, които споделят, че е „много вероятно“ или „вероятно“ да дадат почивка на своите устройства по време на празниците, за да се насладят на повече и по-качествено време със своите близки и приятели.
По-малкото е повече
В свят, доминиран от технологии, може би е време да си припомним, че „по-малкото е повече“. Забавните видеа и непрестанно изскачащите известия няма да изчезнат, ако за момент обърнем внимание на хората около нас. Ако погледнем в очите им над екрана и наистина чуем техните думи.
Това е и посланието на Yettel за предстоящите празници: тази Коледа да оставим телефона настрана и да се насладим на незабравими моменти с най-важните за нас хора. Защото технологиите улесняват живота ни и ни носят безброй ползи, но най-стойностните разговори и най-запомнящите се преживявания винаги се случват офлайн.
Затова изключете известията, включете празничното си настроение и истински се насладете на присъствието на любимите си хора. Това е най-ценният подарък, който можете да дадете – а и да получите.