В село Илинденци днес се състоя тържествена церемония по откриване и освещаване на паметник-чешма, издигната в знак на признателност към бежанците от Егейска Македония, преселили се в селото след няколко бежански вълни. Събитието е част от празничната програма по повод традиционния Празник на Боговете на виното.
Приветствия към присъстващите отправиха кметът на община Струмяни Емил Илиев и кметът на село Илинденци Бойко Ибришимов. В своите слова те подчертаха значението на историческата памет и приемствеността между поколенията, както и приноса на преселниците към развитието и духа на селото.
Днес потомците на хората от селата Крушево, Зарово, Кърчово, Горно и Долно Врабче с благодарност си спомниха за труда, жертвоготовността и делото на своите предци. По време на церемонията етнографът Камелия Грънчарова представи исторически факти, свързани с тези събития, а отец Георги Сарадинов извърши тържествен водосвет за освещаване на паметник-чешмата.
Паметникът остава като символ на паметта и признателността към миналото и като жив знак за връзката между поколенията. Празничната програма продължава със зарязване на лозята в местността Масовец.










