Лидерът на Движението за права и свободи следва да преосмисли понятието Родина и в какъв контекст го употребява

Снимка: ДПС
На коя родина служи ДПС – въпросът периодично изплува в публичното пространство и отново стана актуален само няколко дни преди старта на предизборната кампания за вота на 11 юли.
Конкретният повод е посещението на лидера на партията Мустафа Карадайъ и срещата му с турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Проведена без медийно присъствие, срещата у нас бе отразена някак помежду другото. Единствената информация за нея дойде от едно кратко и лаконично съобщение от пресцентъра на ДПС, което на практика само ни информираше, че Ердоган и Карадайъ са разговаряли, но не разкриваше нищо от това какво са си казали.
Ердоган очаква повече от ДПС на изборите в България
За казаното от Карадайъ пред турския президент обаче научаваме от медиите в южната ни съседка. В публикация на Анадолската агенция лидерът на ДПС казва пред председателя на Великото национално събрание на Турция Мустафа Шентоп следното: „Тази земя (Турция – б.р.) е нашата земя. Не сме имигранти тук. Турция е нашата родина. Останахме там (в България – б.р.) след Османската империя, нашата битка е в защита на нашата турска идентичност, в защита на нашите език, религия и обичаи“.
До момента от ДПС не са излезли с официална позиция дали Карадайъ е цитиран правилно. Днес зам.-председателят на партията Ахмед Ахмедов представи друга интерпретация на думите на Карадайъ. „Както нашият лидер казва: „България е нашата родина“, заяви той в ефира на БНР.
Темата коментира и президентът Румен Радев, който подчерта, че България има една от най-демократичните конституции, която гарантира равни права на всички български граждани, без да ги разделя по етнос и следва и политическите партии да не го правят.
„Мисля, че лидерът на Движението за права и свободи следва да преосмисли понятието Родина и в какъв контекст го употребява. И да си припомни клетвата, която е положил пред българското Народно събрание, да спазва българската Конституция, където много ясно е заложено, че не може да се създават партии на етническа и верска основа“, заяви държавният глава.
Той посочи също така, че отношенията между България и Република Турция са изключително важни и напомни, че страната ни винаги е работила активно за тяхното развитие. „Турция е добър съсед, важен партньор и съюзник и тези отношения трябва да се развиват на основата на равнопоставеност, взаимно уважение и ненамеса във вътрешните дела“, подчерта президентът.