От ограничаване на достъпа до конкретни услуги за неваксинирани до край на безплатните PCR тестове – тези решения се налагат все повече над стимулирането с пари, храна или безплатни мобилни данни
От ограничаване на достъпа до конкретни услуги за неваксинирани до край на безплатните PCR тестове – тези решения се налагат все повече над стимулирането с пари, храна или безплатни мобилни данни.
Общото между тези държави е, че около половината от жителите им са напълно ваксинирани (за сравнение със 17% в България, 20 на сто в Русия и над 30% в Румъния) но търсят начини да ограничат заразата сред милионите все още неваксинирани, тъй като виждат, че новите заразени се увеличават, и да принудят желаещите развлечения да си поставят нужните дози. Преди месеци основният проблем в Европа бе недостигът на ваксини. Сега въпросът е как да бъдат поставени.
От една страна, значително по-заразният вариант Делта на коронавируса засега не претоварва болниците на запад, нито причинява смъртни случаи в предишните мащаби и експерти свързват това с факта, че милиони са получили нужния брой дози; така, дори да се разболеят, прекарват лека форма на COVID-19. От друга, рискът от още вълни и жертви при есенния спад на температурите и прехода към закрити пространства кара правителствата да мислят как да избегнат още хиляди жертви в следващите няколко месеца.
Всичко, което трябва да знаете за: Коронавирусът (6507)
Затова редица държави избират това, което Израел направи още преди месеци и към което вероятно ще се върне в близките дни – повече възможности за достъп за ваксинираните.
Продължението ще намерите в „Дневник“