БСП предлага да се направи национално скринингово изследване за наличието на антитела у населението
Безплатни лекарства за децата до 14 години и намаление на ДДС за медицинските изделия на 9 процента.
Това са само част от предложенията на различните политически сили, които участват днес в преговорите за коалиционно споруземие в сектор „здравеопазване“.
Първи идеите си представиха експертите от БСП – проф. Георги Михайлов и доц. Георги Йорданов.
Социалистите имат и конкретни спешни предложения, свързани с овладяването на ковид кризата. Трябва да се прекрати незабавно смесването на потоците от пациенти, подчерта проф. Михайлов и бе подкрепен от представителите на „Има такъв народ“.
Трябва да се направи максималното, за да се увеличи процентът на ваксинираните, подчертаха от левицата. БСП предлага създаването на мобилни групи за ваксинация, които да работят при групи в риск и в труднодостъпни райони.
Останалите формации също застанаха зад мнението, че трябва да се повиши нивото на ваксинация. От ИТН направиха категоричната уговорка, че ваксинираните трябва да остане напълно доброволен и информиран акт.
„Има такъв народ“ също развиха идеята – проф. Андрей Чорбанов настоя за такова проучване, което да покаже нивото на защита и при ваксинираните, и при преболедувалите.
Левицата настоява болниците в труднодостъпни региони да са със статут на защитени болници. И още в Бюджет 2022 да бъде предвидено държавата да поеме задълженията им, в които в момента са над 100 милиона лева. Намаляване на ДДС на лекарсвените продукти на 9% и безплатни лекарства за деца до 14 години – социалистите искат тези неща да се заложат в бюджета за догодина.
Всички партии имат сходни предложения за промени в заплащаето на медицинския персонал и задържането на млади кадри в България. Трябва да се промени мандатността в управлението на болничните заведения, смятат участниците в преговорите.
БСП се обяви за спешна регионализация на здравеопазването – във всички точки на България болните трябва да имат равен достъп до лечение на спешни състояния.
Това, от което ние няма да отстъпим – болниците повече не могат да бъдат търговски дружества. На пациента се гледа като на касичка – това е унизително за българските граждани. В крайна сметка трябва реално да се финансира системата, обобщи в края на изложението си проф. Георги Михайлов.
В много голяма част нашите предложения по овладяване на ковид кризата се припокриват с това, което предлагат представителите на БСП, заяви проф. Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“.
От формацията останаха скептични по отношение на намаляването на ДДС за лекарсва и безплатните медикаменти за деца.
От „Демократична България“ също посочиха като приоритет премахването на доплащането на здраве. Имат няколко предложения по тази линия както и за промяна в дейностите на Агенция медицински контрол. Клиничните пътеки да не са инстумент за печалба, а за контрол на качеството на медицинските услуги, настоя д-р Александър Симидчиев. Той също смята, че трябва ясно да се уточни ролята на НЗОК и добави, че в момента касата е като придакът едновременно на финансовото, и на здравното министерство. В същото време тя оперира не с държавни, а с публични средства.
От „Продължаваме промяната“ са поканили председателя на Лекарския съюз д-р Иван Маджаров. Той открои четири приоритета, около които се обединяват всички формации – реформа в Спешната помощ, развитие на доболничната помощ, функционираща национална здравна електронна система, ефективна финансова рамка.