Първият локдаун през пролетта на 2020 г. изправи туризма пред почти пълно зануляване. Частичното възстановяване на броя на пристигащите в местата за настаняване през лятото на 2020 г. се дължи на вътрешното търсене, тъй като много хора предпочетоха туристическите пътувания в рамките на страните, в които живеят.
В сравнение с предпандемичните юли и август 2019 г. вътрешният туризъм в ЕС е намалял с 9 на сто през същите месеци на 2020 г., докато спадът при чуждестранните туристи е значително по-голям – 65 на сто.
За същия период при разглеждане по категории на местата за настаняване, европейската статистика отчита най-резки спадове на посещенията при:
– хотелите – 39 на сто;
– ваканционно настаняване и други места за кратък престой – 31 на сто;
– площадки за къмпинг, каравани или кемпери – 13 на сто.
Комбинираните данни за юли и август 2021 г. в сравнение със същите месеци година по-рано показват увеличение с 55 на сто на международните туристически пътувания и с 15 на сто за вътрешните пътувания, цитира БТА.
За същия период по отношение на настаняванията, най-голямото увеличения отбелязват:
– хотели – 29 на сто;
– ваканционно настаняване и други места за кратък престой – 25 на сто;
– площадки за къмпинг, каравани или кемпери – 11 на сто.
Спрямо юли и август 2019 г., комбинираните данни за същите месеци за 2021 г. сочат солиден спад на международния туризъм – с 45 на сто, докато при вътрешния туризъм дори е отчетено увеличение – с 4 на сто.
За периода спадове на посещенията се регистрират при:
– хотели – 22 на сто;
– ваканционно настаняване и други места за кратък престой – 13 на сто;
– площадки за къмпинг, каравани или кемпери – 4 на сто.
Данни на Евростат за първото тримесечие на 2022 г. сочат значителни увеличения в сравнение със същото тримесечие на 2021 г. Вътрешният туризъм се увеличи с повече от два пъти, а международния – с шест пъти. Въпреки че данните илюстрират солидно годишно подобрение в сектора, те остават все още под нивата си отпреди пандемията. През посоченото тримесечие на настоящата година спрямо същия период на 2019 г. вътрешният туризъм намаля с 21 на сто, а международният – с цели 42 на сто.