Китай и електронните спортове
Според официални проучвания и статистики, Китай е на челното място за електронните спортове и категорично държи пазара. Приходите на страната от тези иновативни спортове влизат около 400 млн долара. Звучи впечатляващо, нали? Реалната причина е, че има много професионалисти геймъри, както и различни сайтове за залагания, благодарение на които се развива тази електронна среда за спортове.
Макар правителството на страната да подкрепя електронните спортове, през изминалата година има въведени регулации, според които лица под 18-годишна възраст могат да играят електронни спортове до три часа седмично. Тези ограничения не попречиха на изграждането на огромна зала, в която да се играят е-спортове. Тя се намира в Шанхай и площта и е над 500 хил. кв. метра.
Китай често е домакин на подобни състезания. Едно от най-известните съревнование е Световното първенство през 2019, което се печели от българин.
Япония и нестандартни идеи
Определено Япония е също на водеща позиция при е-спортовете. Тази година през април в Токио е открито първото училище за електронни спортове. Тази чудата идея е развита от японска телекомуникационна компания наречена NTT. Разбира се, училището включва и стандартната за Япония учебна програма. Въпреки това са заложени и доста нестандартни предмети, които целят учениците да бъдат подготвени за следните сфери:
- Електронни спортове
- Стрийминг
- Създаване на виртуална реалност (VR)
- Програмиране
- Проектиране на игри
Япония също не остава по-назад в състезанията. Макар и по-късно да стартира в тази насока, също е една от известните дестинации за такива мероприятия.
eSports в Южна Корея
И тази страна не отстъпва място на другите в класацията. Южна Корея се оказва достоен конкурент на Китай и Япония в eSports. През 2019 стана ясно, че в Пангьо, който се намира южно от столицата Сеул ще бъде построен специален стадион за електронни спортове, подобен на Nexon Arena в Сеул. Стадионът ще е с площ около 8 500 кв.м и ще има три етажа плюс още един, който ще бъде вкопан в земята. Сградата е предназначена за около 1 500 души, които ще гледат заедно спортни игри. В основната зала ще бъде разположен огромен игра. Предвидени са още няколко помещения със следната предназначеност:
- Зала за професионални геймъри
- Компютърна зала
- Мултифункционален комплекс
- Сувенирен магазин
- Конферентна зала за презентации
Това е една от страните, при които правителството изцяло подкрепя развитието на подобни съоръжения. Причината е, че тази индустрия се отразява отлично на държавната икономика и определено повишава приходите, защото броят на геймърите расте всяка година.
Индия в индустрията за е-спортове
В страната има специална федерация за електронните спортове, като годишните и приходи се оценяват на 43 милиарда индийски рупии. Индия привлича все повече чуждестранни инвеститори и това става повод за няколко състезания, които се провеждат на нейната територия. Това са именно:
- ESports турнир Gamerji
- ESports турнир Pixlona
- COBX Masters
- Exun
- ESL India Premiership League (Най-голямото състезание в Индия за е-спортове)
Някои от тях са активни турнири още от 2018 година. На индийската сцена за електронно спортни игри се появяват все повече световно известни лидери в индустрията. Освен това има специално разработено приложение за е-спортове, което се нарича Gamerji и чрез него могат да се хостват различни турнири в тази сфера. Създадено е в Индия и стратра през 2019 със събитие, на което в началото присъстват само четирима играчи.
Началото на електронните спортни турнири в САЩ
Още от началото на 70-те години на миналия век стартира развитието на е-спортовете в Америка. Като започват редица турнири и състезания в различни спортни сфери. В началото интересът не е голям, но с времето събира все повече почитатели. В наши дни, броят на зрителите е нараснал значително до числото 400 милиона. Освен това, САЩ печели страшно много и от рекламата на различните eSports. Като непрекъснато нараства броят на брандираните продукти, както и на рекламодателите. Все пак това е индустрия за милиони, която отново е подкрепена от държавното управление.
България
У нас електронните спортове са също много разпространени. Ако се чудиш, тези спортове може да ги намериш във всяка еSport секция на всички лицензирани български казина. Освен това, България се слави и с много добри шампиони в тази сфера. Имаме няколко спечелени турнири от световната лига.
Финални думи
Определено много страни от Азия са водещи при електронните спортове. Освен това масово наблягат на развитието на тази индустрия, като създават нестандартни идеи. Преминават от цели огромни зали до самостоятелни училища. Производителите на е-спортове масово насърчават геймърите и те се превръщат в истински професионалисти. Освен от частници, тази сфера се развива и благодарение на правителствата на държавите, които имат огромни дивиденти. Както стана ясно, броят на инвестираните пари в тези спортове расте с всяка изминала година.