Интернет регулаторът на страната тази седмица предложи разпоредби, които, ако бъдат приети така, както са написани, ще изискват смартфоните, приложенията и магазините за приложения да вграждат „малък режим“ в своите продукти. Целта е да се ограничи колко време децата могат да прекарват на телефоните си и какво съдържание могат да четат или гледат.
Предложението, което е отворено за обществен коментар, ще разшири усилията на китайското правителство да регулира аспекти на онлайн дейността на децата, които то смята за отрицателно влияние, казаха експерти.
„Държавата в Китай се възприема като най-големия авторитет за това как трябва да се управлява медийното потребление от деца“, каза Сун Сун Лим, професор по комуникации и технологии в Сингапурския университет по мениджмънт.
В предложението се казва, че функцията за второстепенен режим ще се опита да предотврати „пристрастяването към интернет“, като ограничи децата под 8години до 40 минути време на смартфон на ден. Времето ще се увеличи с възрастта, достигайки два часа дневно за тези на възраст от 16 до 18 години.
Приложенията също ще трябва да адаптират съдържанието си към различни възрастови групи. На деца под 3 години например трябва да се показват детски песнички и програми, които могат да се гледат с родителите, според документи от Администрацията за киберпространство на Китай. На тези между 8 и 12 могат да бъдат предложени видеоклипове за житейски умения, общи познания, новини, подходящи за възрастта, и „развлекателно съдържание за положителни насоки“.
Предложението казва, че потребителите ще могат да избират дали да използват второстепенен режим, когато смартфонът е включен или първоначално настроен.
Някои смартфони и приложения вече предлагат функции, които се опитват да ограничат използването им от деца, а планът на Китай ще осигури „допълнителен слой родителски контрол“, каза Бари Ип, старши преподавател в Университета на Хартфордшир във Великобритания, който е изследвал използването на технологии в Китай.
Предложението се основава на директива от 2019 г. на китайския интернет регулатор, че приложенията за видео и стрийминг на живо създават „системи против пристрастяване за млади хора“ – това, което агенцията нарече „младежки режим“.
Има технически предизвикателства при ограничаването на начина, по който децата използват телефоните си.
Китайското правителство силно регулира и дори цензурира това, което хората виждат в интернет в страната. Новото предложение може да увеличи контрола на властите, каза Ерик Лим, старши преподавател по информационни системи и технологии в Университета на Нов Южен Уелс.
„Въпросът става кой ще бъде последният арбитър за това какво представлява добро или подходящо съдържание за определена възрастова група?“ той каза.
Не е ясно как мерките, посочени в предложението, ще бъдат приложени, каза Сун Сун Лим, но добави, че регулаторните усилия отразяват тревогите на родителите относно използването на смартфони от техните деца.
Предложението получи смесен прием онлайн. Някои приветстваха този ход, оплаквайки се от негативното влияние на неограничения достъп до интернет върху младите хора.
Но други критикуваха предложението, че е прекалено строго или не успява да отговори защо децата прекарват толкова много време на телефоните си.
Уанг Ренпинг, който има три милиона последователи в Weibo, публикува , че „третирането на младежите като бебета“ ще доведе до това хората да израснат като „възрастни бебета“.
През 2019 г. Китай ограничи колко дълго децата могат да играят видео игри до 90 минути на ден през училищните вечери и три часа на ден през уикендите. Това беше затегнато до три часа седмично през 2021 г. Миналата година беше забранено на младежи под 16-годишна възраст да предават на живо , а на непълнолетни да плащат на стриймъри онлайн.
Източник: New York Times