Д-р Борис Илчев, който от скоро извършва прегледи и в град Сандански, се присъединява към екипа на Клиника по съдова хирургия в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда през 2022 г. Съавтор e на научни публикации в български и международни списания, както и ръководство по съдова хирургия. Участва в български и европейски научни форуми. Д-р Илчев е член на Еuropean Society of Vascular Surgery ESVS и Българско национално дружество по съдова, едноваскуларна хирургия и ангиология БНДСЕХА. Професионалните му интереси са насочени към ендоваскуларната и хибридната хирургия, както и съвременни методи за диагностика и лечение на венозни заболявания. Владее английски и немски език.
Какво Ви привлече към специалността „Съдова хирургия“ и каква е Вашата мотивация да работите в тази област?
Попаднах в специалността „Съдова хирургия“ още като студент, по идея на мой познат. Нямах предходен опит в хирургията. Покрай работата ми в операционна се запалих по специалността и по-конкретно заради това, че тя е поливалентна, обхващаща различни анатомични зони на човешката тяло. Това й качество позволява да бъдем полезни и да се комбинираме добре с останалите специалности и хирургии. Това ме грабна и заинтригува.
Какви са Вашите основни отговорности в съдовата хирургия и какви видове операции извършвате?
Най-просто казано съдовата хирургия се занимава със заболяванията по артериите и вените, с изключение на тези, които се намират в главата и сърцето. Така че ние оперираме всички артерии и вени извън сърцето и мозъка. Нашата специалност е разделена на две направления: венозни и артериални заболявания и проблемите, свързани с тях. Най-честите случаи в нашата практика са свързани с периферната артериална болест. Това са стеснения и запушвания по артериите на крайниците, най-често – краката, разширения на абдоминалната (коремната) аорта, както и лечение на разширените вени и патологията, свързана с венозната система. Тези са най-честите случаи, с които се срещаме в ежедневната практика.
Какви са предизвикателствата, с които се сблъсквате при извършването на прегледи и консултации в различни места – като Сандански, в сравнение с Вашата работа в София?
Предизвикателства винаги има, дори и в София. Удобството на голямата многопрофилна болница дава известен комфорт на практикуващия лекар. Мисля обаче, че в момента се справяме много добре в град Сандански и успяваме да доставяме достатъчно качествена услуга. Има варианти да пренасочим пациентите и се справим с различни проблеми, дори и на място.
Има ли регионални различия в развитието и спецификата на заболяванията, които лекувате?
Голямата причина за нашите болести не е присъща на даден район, а е повсеместна, независимо от кой регион е пациентът. Болестта засяга най-често хора в напреднала възраст – пушачи, с диабет и с всички други фактори, повишаващи риска от сърдечно-съдови заболявания, няма регионалност. Изброените причини са най-честите за възникването й. Това се наблюдава в световен мащаб.
Какви са основните здравни проблеми, с които се сблъскват пациентите в региона на Сандански и какви са основните предизвикателства за тяхното лечение?
Моите лични наблюдения са, че основен проблем е малко по-трудният достъп до различни специалисти. Пациентите от град Сандански споделят, че за тях е много ценно извършването на тези услуги тук, на място. Достъпността на тази медицинска услуга им дава усещане за сигурност. За мен точно този факт е един от основните ми мотиви да преглеждам тук. Виждам, че в града има глад за такъв тип медицинска услуга. Радвам се, че съм полезен и мога да помогна.
Какви са Вашите виждания относно развитието на съдова хирургията в България и как виждате и оценявате Вашата роля в това развитие?
Съдовата хирургия у нас е на много добро ниво. Смятам, че то по нищо не отстъпва на европейското. Ако има пречки, те са чисто национални, свързани със спецификите на системата на здравеопазването. Бих казал, че като подготовка – техническа, професионална, теоретична – сме абсолютно на европейско ниво. Надявам се моята роля в това развитие тепърва да започва. Целя непрекъснато да подобрявам професионалните си качества, във всички аспекти на нашата специалност, да давам все по-качествена услуга, да бъда все по-подготвен и все по-информиран за предизвикателствата, свързани с модерните подходи, свързани с лечението.
Каква е Вашата лична стратегия за обучение и професионално развитие в бъдеще, за да останете в крак с най-новите тенденции и технологии в областта на съдовата хирургия?
Това са стандартни подходи, свързани с обучението и усъвършенстването ми след дипломиране. Навсякъде по света се прилагат – и в Европа, и в Америка, т.нар. продължително медицинско образование. То е свързано с ежедневно запознаване с новостите в областта на съдовата хирургия, участие в различни международни конгреси, публикуване на статии в международни реферирани списания, провеждане на проучвания в областта и внасяне на принос в развитието на тази наука, включвайки уъркшопи, обмен на опит, знания. Планирам да се усъвършенствам и повишавам ежегодно квалификацията си.