– Защо е важно децата да учат английски език в детската градина? Каква е ползата от него в ДГ? Дайте примери.
Английският е език за международна комуникация. Научният, медицинският, административният език е английският. Независимо в коя държава се намираш, ако владееш английски език – ще се разберете. Тези деца, които усвояват повече от един език, се справят по-добре с абстрактни идеи, имат по-гъвкаво мислене и по-богато въображение. Децата възприемат и усвояват лесно чужди езици – защо не и английски?
– Защо точно английски, а не испански или немски…?
Английският се наложи като международен език за комуникации. Било е време, когато френският и немският са били възприемани като официални международни езици. Както в търговията, така и в дипломацията, в науката и в международната политика. Тенденцията за всеобща употреба на английския се налага след края Втората световна война, когато икономическата хегемония на САЩ и Англия надделяват над съвземащите се след съсипаните от войната икономики на Франция, Германия, Италия, Испания, Русия и други по-слаби в икономическо отношение държави.
– Синът ми е учил две години английски език в детската градина, сега няма да запиша сестра му, защото брат ѝ нямаше английски език в първи клас. Защо?
По учебна програма задължителното обучение по чужд език започва от втори клас. Но това не пречи на родителите да запишат децата си и в първи клас да учат езика, за да не се прекъсва обучението им, което е започнало преди встъпването в редовното училище.
– ЗАЩО ДА ЗАПИСВАМ ДЕТЕТО СИ НА АНГЛИЙСКИ ЕЗИК, СЛЕД КАТО НЕ ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ?
Един език се учи през целия живот на човека. Стига самият човек да иска да се учи. Арменските деца разбират и говорят както арменски, така и български, че и английски. Еврейските деца – иврит, български плюс английски. Турчетата (образованите) – турски, български плюс английски. И разбирането и говоренето на втори и трети език започва още в детска възраст. Когато в семейството с детето се говори на български език – то проговаря на български. Ще каже „Дай ми това!” вместо „Give me that!” Макар че и двата варианта са възможни. Детето само си избира езика на комуникация, стига с този език да се добере до желаната цел.
– Върнахме се от Англия преди няколко месеца. Ако го запиша на английски, ще му навреди ли учението на български език, майчиния?
Ще му навреди, ако го оставите да живее само със знанията, получени в Англия. Децата обичат да говорят и да се учат. В противен случай бихме си останали маймуни. Децата попиват и онова, което на възрастните не им прави впечатление. След това го разказват помежду си и на доверените си учители. Еди учител, когото децата обичат знае повече неща, които се случват в семейството, отколкото самите родители предполагат. Няма значение на какъв език са разказани – български, английски или друг. Дете, което редовно чува езика в естествена или силно наподобяваща естествената среда и го свързва с нормалните ежедневни дейности, усеща правилата на езика. То не се притеснява да греши и да прави предположения.
– Детето ми има проблем а говора (лека дислексия), ще му помогне ли обучението по английски или ще му навреди?
Нито може да помогне, нито може да навреди. Дислексията е проблем в речевите центрове на мозъка – там се създават някакви връзки, които са неуправляеми от волята на човека. Психолозите имат свои методи да подпомагат речевата дейност при хора, които имат този синдром. В медицинската акдемия в София има добри психолози, които са натрупали опит в годините с облекчаване на дисллексията и заекването при деца. Всъщност в детската възраст това може да бъде преодоляно. В зряла възраст – шансовете не са много обнадеждаващи. Мозъкът вече не е достатъчно податлив на влияние.
– Синът ми гледа много детски, анимационни филми на английски език. Това не му ли е достатъчно да се запознае с езика?
Категорично не. Децата усвояват от анимацията повече интонационни контури, маниер на поведение и отчасти свързват дадена ситуация с определени слова, които се използват с нея. Съвременната анимация е наситена с насилствени елементи. Децата ги копират и дори се опитват да ги прилагат в ежедневието си. Те възприемат анимацията като действителност. Опитват се да подражават на любимите си герои. Така могат и да научат някоя фраза, но нека не забравяме, че озвучителите на тези герои търсят емоционален ефект, а не образователен. Образованието се гради чрез системна (и забавна, разбира се) атмосфера, а не с раздаването на крошета по мутрите на враговете.
– Защо детето ми няма търпение за вашите часове по английски език в групата, а когато го водя в друг център за обучение по английски не ходи със същото желание?
Според мен, намерило е нещо, което да го привлича в начина ми на преподаване. Да си харесваш учителя означава още да харесваш и предмета. Разбирането и говоренето на един чужд език, според мен, не трябва да бъде самоцел. Да използваш чужд език, това е инструмент за да постигнеш други свои цели, твои цели, които ти си ги създал, осмислил, учил си за това. Използването на чуждия език разширява възможностите и хоризонтите ти, но целта да реализираш мечтите си остава твоя. Езикът е помощник, инструмент, но целите са си твои. Не става само с владеене на езика. С това можеш да станеш учител, но и още нещо трябва за тази професия. Но да използваш знанията си по езика, за да осъществиш свои идеи и желания – ето така аз разбирам смисъла на онова, което правя.
– Водех си детето при други преподаватели по английски език, но нищо не научи. Защо при вас запомни много думи и изрази?
Можете и сами да си отговорите на този въпрос. Моят отговор е – защото зная как, какво, къде, защо и още, и още. Децата са чувствителни натури. Де да можехме да бъдем и ние като тях! Щяхме да научим много полезни неща. И по-горе стана на въпрос – децата очакват с нетърпение моите часове. Аз не ги третирам като седящи на чиновете пънове и те го разбират добре. Те искат да участват активно в часа, не се налага да им се карам и да ги наказвам, те сами се контролират взаимно, ако някой пречи на дисциплината. Аз съществувам като един от тях, като алфата в глутницата, те го разбират, възприемат го за нормално, и в края на краищата глутницата е нахранена със знания, вълчетата са доволни и чакат с нетърпения следващото хранене с английски език.
– Индивидуално ли е по-добре да водя детето си на уроци по английски език или в групата с приятелите му?
Това не е от съществено значение. При индивидуалното обучение детето се натоварва изцяло по време на учебния час. Това е малко уморително за по-малките деца. При груповото обучение задачите и тяхното изпълнение се разпределя между всички обучаеми. Това дава повече време за осмисляне и изпълнение на задачата от учениците. Оптималният вариант е 2-3 ученика в група.
Те могат да обменят идеи помежду си, имат достатъчно време да помислят, преподавателят да им съдейства в работата и т.н.
– Как да съм сигурна, че детето ми се учи и внимава в часовете по английски език, а не скучае или не се занимава с глупости?
Ако имате съмнения – сменете учителя.
Останалото зависи от вас и вашето семейство. С каквото Вие се занимавате, на това сте научили и детето си. Едно дете е реплика на отношенията, които е видяло в семейството си. Ученето на езика предлага усвояването на знания и умения, но то не дава възпитание.