Най-скъпата част – софтуерът, ще се произвежда от българското подразделение на Bosch, а кабелите – от японската Yazaki в Ямбол
Много съм горд, че една немска компания от бъдещето, която вече произвежда електромобили, ще направи основното си производство в град Ловеч. Голяма част от добавената стойност се произвежда в България, не е само сглобяване. Цялата алуминиева конструкция, кабелите и софтуерът ще бъдат произведени в България, разясни Петков.
Днес няколко електроавтомобила на германската компания бяха показани пред медиите, а лично министър Петков и представители на Next .e.GO тестваха колите.
Искам да благодаря на целия отбор на Министерството на икономиката, защото работиха и събота и неделя, за да се случи в такъв къс срок, обяви Петков. Това трябва да е пример за развитието на България – трябва да сме позитивни и агресивни, страната ни може и заслужава, добави служебният министър.
От думите му стана ясно, че у нас ще се правят автомобили от градки тип, ще се зареждат от обикновен контакт в електрическата мрежа и ще могат да изминат около 200 км с едно зареждане. Колите са алуминиеви, покрити със специална пластмаса.
Най-скъпата част – софтуерът, ще се произвежда от българското подразделение на Bosch, а кабелите – от японската Yazaki в Ямбол.
Базовата цена на модела на е-автомобила, представен в София, ще бъде около 20 хил. евро.
Очакваният капацитет за производство е над 30 000 електроавтомобила годишно, а првите коли ще излязат от завода през 2023 година. Проектът ще се реализира на част от площадката на завод „Балкан „АД в Ловеч.
Ако беше поредната инвестиция в София щях да съм щастлив, но може би, не чак толкова! Ловеч има нужда от точно такъв производител на електроавтомобили. Много се надявам да възродим традициите в Ловеч, в индустриализацията по този начин, но в продукти на бъдещето, каза още министър Петков.
Очакват се 1000 работни места, само от завода. Като включим всички доставчици, като включим продажбите на техните български производители към тях, това ще рефлектира към много повече хора, обясни той.
Кирил Петков поясни, че българската държава няма да подпомогне с нищо изграждането на фабриката, финансовата подкрепа ще дойде едва след като се реализират производството и продажбата на автомобили.
От компанията производител обявиха, че са много щастливи, че именно коли на бъдещето ще се произвеждат в България. Според тях с тази инвестиция не само ще се разшири автомобилният клъстер у нас, но и ще се даде възможност на хората да шофират екологично чисти превозни средства.
Теодор Детерман, директор на компанията Next.e.GO Mobile, посочи няколко причини да изберат България като място, на което да се произвеждат автомобилите: „Тук има силен автомобилен клъстър с много силна база доставчици в цялата страна. На второ място имаме възможност да започнем в технопарка в Ловеч, което е много удобно, защото има оптимална инфрасктруктура, както и добре образовани квалифицирани служители“.
Българският завод ще е втори за Next.e.Go в Европа, първият се намира в Германия.