Без пълен локдаун, без затваряне на бизнеси и възможно най-малко ограничения. С повече лична отговорност. Така властта се готви да посрещне започнала вече четвърта вълна на КОВИД епидемията. Въпреки че България продължава да е на опашката по ваксининари и трета по смъртност в ЕС, служебният кабинет не смята да въвежда по-строги ограничения, поне засега.
Това стана ясно на срещата при президента Румен Радев, на която докладваха някоко министри и премиерът Стефан Янев.
Здравният министър Стойчо Кацаров увери, че системата е подготвена. Преимиерът пък призова депутатите спешно да приемат актуализацията на бюджета, която ще помогне отговорът на кризата да бъде обезпечен финансово.
Планът на служебното правителство е новата вълна да бъде посрещната като се призоват хората за отговорно поведение и ваксиниране, а не с остри рестрикции и затваряне на бизнеси.
Самият президент подчерта в началото на срещата, че целта не е да бъдат проговорени затварянето на бизнеси, учреждения и училища, а подготовката на цялата държава да посрещне кризата с възможно най-малко загуби.

Служебният премиер Стефан Янев каза, че за управлението на здравната криза правителството разчита на експертите в МЗ и подготвения от тях план за действие. Той коментира, че колкото и да е добър планът, той трябва да е и гъвкав. Янев призова мерките по отношение на бизнеса да се прецизират внимателно и да не бъдат затваряни с лека ръка бизнеси, защото след това може и да не отворят.
Според министър Стойчо Кацаров, здравната система има подборен план за действие при всички нива на разпространение. Има необходимата осигуреност и с лекарства.
Той обаче призова НС спешно да приеме актуализацията на бюджета, тъй като системата остава без никакви финансови резерви за реакция на епидемията.
Кацаров смята, че можем да преминем през новата вълна с по-малко жертви. Той обаче призова за лична отговорност, тъй като според него тя е по-важна от всякакви административно наложени мерки.
Социалният министър Гълъб Донев информира, че необходимите социално-икономически мерки в помощ на бизнеса и заетите са готови.
Мярката 60 на 40 ще бъде продължена, но с променен дизайн. Тя ще продължи да се изпълнява до края на годината. Донев също апелира НС да разгледа актуализацията на бюджета, за да може да продължи тази подкрепа. Ако актуализацията не се случи бързо, трябва да се търсят резерви в бюджета и за 50-те лева добавка месечно за пенсионерите.
Министърът на образованието Николай Денков каза, че усилията на Министерството на образованието са насочени към 3 групи дейности, свързани с началото на новата учебна година. Тече и подготовка за евентуално преминаване към дистанционно обучение.
Анализът показва, че има деца, които се затрудняват много при дистанционно обучение, особено в групите с по-нисък социален и образователен статус на родителите. Част от проблема се дължи на липсата на електронни устройства.
Липсват около 43 000 устройства по училищата, за които обаче са осигурени необходимите средства са осигурени. Липсва и достъп до интернет до много места, което по скоро е въпрос на организация и са предприети мерки за преодоляването на проблема.
Третата група дейности е свързана с увеличаване делът на ваксинираните, за да се осигури максимално дълго присъствено обучение.